Jak opravit baterii pro elektrický šroubovák: lokalizace závady a oprava
Jak opravit baterii elektrického šroubováku je mezi kutily častou otázkou, protože ji má ve svém arzenálu téměř každý majitel domu. Hlavní výhodou akumulátorového nářadí je jeho kompaktní provedení a skutečnost, že je lze používat i ve výškách (díky absenci napájecích kabelů). Baterie tohoto zařízení se však může poškodit a není výhodné kupovat novou baterii za cenu, která může dosáhnout až 60 % ceny nástroje. Proto je vhodné pokusit se baterii obnovit. jak to udělat, vám dnes řekneme.
Ačkoli existuje řada modelů tohoto nářadí, baterie ve všech klíčích má podobný vzhled. Skládá se z plastové krabičky obsahující mnoho složených baterií. Jsou vzájemně propojeny v jednom řetězci, takže vodiče „plechovek“ na obou stranách jsou zkratovány na kontakty, které napájejí šroubovák.
Všechny baterie mají základní konstrukci, kterou pochopí i technicky nezkušený technik. Kromě částí napájecího zdroje se v krabici jednotky často nachází i baterie:
- Termostat. umožňuje regulovat teplotu plechovek během nabíjení;
- Tepelný spínač. při přehřátí baterie automaticky rozpojí části obvodu;
- řídicí a monitorovací deska (k dispozici pouze pro lithium-iontové baterie).
Běžné závady
Přestože je elektrický šroubovák velmi šikovné a funkční zařízení, které je v arzenálu mnoha řemeslníků (profesionálních i domácích), může se porouchat. Všechny stroje nejsou vůči těmto problémům imunní. Není neobvyklé, že zdrojem vadného elektrického šroubováku je vadná baterie. Zde je seznam nejčastějších problémů s baterií tohoto nástroje.
- V mnoha případech dochází ke ztrátě kapacity baterie elektrického šroubováku. Může to být více než jedna baterie, může to být více než jedna baterie.
- Mohou se vyskytnout mechanické závady na samotném akumulátoru. Takový problém je obvykle způsoben roztržením desek, které spojují plechovky navzájem nebo je spojují se svorkami.
- Selhání baterie může být způsobeno oxidací elektrolytu. další běžnou nepříjemností, se kterou se setkává mnoho majitelů šroubováků.
- Lithium se může v lithium-iontových součástkách rozkládat.
Při výběru nejčastější závady baterie elektrického šroubováku je to ztráta kapacity. Jde o to, že ztráta kapacity alespoň jednoho článku jednoduše neumožňuje správné nabíjení a dokončení zbývajících plechovek. V důsledku neúplného nabití se baterie začne poměrně rychle a nevyhnutelně vybíjet (neudrží náboj). Tato závada může být důsledkem paměťového efektu nebo vyschnutí elektrolytu ve sklenicích v důsledku nadměrného tepla během nabíjení nebo v důsledku velkého zatížení sklenic.
O nářadí, poruchách, zárukách a konfliktech v práci
Už je to 16 let, co jsem prodal nářadí. Když jsem končil univerzitu, nedokázal jsem si představit, že mě osud jednou postaví před takovou práci. bylo to všechno tak daleko ode mě.
Bohužel se často setkáváme s konfliktními situacemi. To je pro maloobchodníka normální. Lidé mohou být nespokojeni s kvalitou služeb, s kvalitou zboží. vždy tomu tak bylo a vždy tomu tak bude. Co je pro mě po těch letech stále nenormální, je konflikt (všech věcí). Lze se jim však snadno vyhnout, pokud jasně pochopíte jak svá práva a povinnosti jako kupující, tak práva a povinnosti jako prodávající. Pro osobu, která je nedostatečná, bude vše, co je řečeno dále, jako voda z kachního hřbetu. no a nedostatečná, tato osoba. Potřebuje konflikt sám o sobě. a určitě ho vyvolá. Můj příspěvek je pro adekvátní lidi, kteří stejně jako já nemají rádi konflikty a snaží se jim vyhnout. Tento příspěvek vychází z mých dlouholetých zkušeností a jsem zodpovědný za všechny následující věci. Začíná stavební a zahradnická sezóna. Doufám, že moje rada někomu pomůže. Takže.
Rozhodli jste se koupit nástroj. Je dobré se připravit předem (neusnadňuji to sobě, ale vám). Přečíst si o nástroji, který vás zajímá, podívat se na videa na YouTube, zjistit jeho správný název, podívat se, pracovat, vidět ho „naživo“ s někým, koho znáte. Nevěřte však recenzím na internetu! Přinejmenším polovina z nich je na hovno. A každému podle jeho gusta. někomu se například líbí modrá vrtačka, někomu silná.
Pokud nemáte čas na přípravu, prodavač vám rád poradí. Ale měli byste ho poslouchat i vy. Často se nám stává, že přijde člověk a položí otázku, aniž by čekal na odpověď, protože už má všechno v hlavě. Proč je tedy tady? Proč se ptáte??
Moje rada při nákupu nástroje:
Způsoby opravy baterie
Nezřídka se stává, že je baterie nedostatečně nabitá a má krátkou životnost. To obvykle není způsobeno vadnými bateriemi, ale tím, že kontaktní body baterie nebo nabíječky jsou prověšené nebo zoxidované.
Jak oživit baterii elektrického šroubováku: nejprve zkontrolujte stav kontaktních pružin na baterii a nabíječce
V tomto případě je snadné obnovit baterii šroubováku. Nejprve zkontrolujte stav desek. Očistěte je od nánosů, nečistot a oxidů a přetřete je do lesku. Pokud jsou desky ohnuté, vraťte jim původní tvar. Podobné manipulace s kontaktními deskami se provádějí na nabíječce (nezapomeňte ji vypnout ze sítě). Pak zkontrolujte, zda to funguje, nebo ne. Ne, jděte dál.
Určení závady a oprava baterie elektrického šroubováku
Před opravou baterie je třeba zjistit její závadu, jinak může být oprava baterie obtížná nebo nemožná. Je třeba poznamenat, že selhání všech článků baterie najednou je nemožné, s výjimkou vzácných případů, kdy mohlo dojít k dlouhodobému zkratu výstupních svorek baterie.
Pro určení závady je nutné:
- Umístěte baterii do nabíjecího režimu a počkejte, dokud se plně nenabije.
- Poté rozeberte pouzdro a změřte napětí každého nabíjecího článku. U niklkadmiových baterií může být rozdíl napětí na bateriích v rozmezí 1,2-1,4 V a u lithiových baterií může být rozdíl přibližně 3,8 V.
- Banky s nižším než jmenovitým napětím by měly být označeny. Poté se baterie znovu sestaví a před úplným vybitím se plně nabije.
- Poté baterii znovu rozeberte a znovu změřte napětí na každé baterii.
- Obvykle dochází k největšímu poklesu napětí v označených článcích, které je třeba „oživit“ nebo jednoduše vyměnit.
Pokud elektrický šroubovák vyžaduje ke své činnosti napětí 12 V, můžete se pokusit najít vadné články jednodušším způsobem. Za tímto účelem:
- Plně nabijte baterii, poté ji rozeberte a změřte napětí jednotlivých článků.
- Pak jej pomocí 12voltového světla zcela vybijte a znovu změřte napětí všech článků, abyste zjistili, které z nich jsou vadné.
Místo žárovky lze použít vhodný napěťový rezistor.
Oprava a výměna bateriových článků elektrického šroubováku
Nejúčinnější metodou, jak obnovit baterii elektrického šroubováku, je jednoduše vyměnit nefunkční nabíjecí články, které byly nalezeny při jejich kontrole.
K opravě potřebujete dárce, tj. druhou baterii, která má také vadné články. Pokud je nemáte, můžete si koupit nové články online. Dnes existuje spousta internetových obchodů, které jsou připraveny dodat nové baterie přímo k vám domů kurýrní službou.
Důležité. Zakoupené články musí mít stejnou kapacitu a rozměry jako články, které mají být nahrazeny.
K opravě jsou zapotřebí následující předměty: pájka, cínová pájka a lihové tavidlo (nejlépe).
Výměna nabíjecího článku je jednoduchá. pokud umíte baterie pájet.
Obnova baterie elektrického šroubováku
Pozor. Aby nedošlo k poškození baterie při použití páječky, musí být pájení provedeno rychle.
Doporučuje se použít původní desky pro připojení článků, a pokud je nelze použít, zcela je nahradit měděnými deskami stejné velikosti. To je nezbytné pro správný proces dobíjení. Při různých průřezech spojovacích desek mezi články se budou zahřívat a samozřejmě se bude nepřetržitě spouštět termistor, aby chránil nabíjení sklenic.
Při připojování baterií je třeba dbát na opatrnost. Zapojení by mělo být provedeno sériově, přičemž mínusová strana každé baterie by měla být připojena k plusové straně další baterie.
Po úplném sestavení všech buněk se potenciály znovu vyrovnají, takže se budou v každém okamžiku lišit. To vyžaduje specifický cyklus nabíjení/vybíjení. Opravená baterie se poté plně nabije a nechá se přibližně 24 hodin stát. Po jednom dni by mělo být změřeno napětí všech článků jednotlivě, a pokud jsou všechny články správně sestaveny, měly by dávat 1,2 V na článek.
Poté je nutné baterii opět zcela vybít. Za tímto účelem se sestavená baterie pomocí elektrického šroubováku plně maximálně zatíží, dokud není zcela vybitá. Hlavní je nepřebíjet samotný elektrický šroubovák, aby se nemusel v budoucnu opravovat. Tento postup nabíjení / vybíjení je třeba opakovat několikrát po sobě.
Stejně tak je vhodné přibližně každé tři měsíce provést proceduru k vymazání „paměťového efektu“, která prodlouží životnost baterie a provoz elektrického šroubováku.
Oprava a výměna bateriových článků
Oprava baterie elektrického šroubováku vlastníma rukama může být rozsáhlejší. Například konverze Ni-Cd baterií na lithiové. K tomu je třeba zakoupit několik li-ion baterií a nabíjecí desku. Kapacita baterie musí odpovídat původnímu jmenovitému napětí.
V praxi lze většinu šroubováků bez problémů převést z jednoho typu baterie na jiný. Díky zvýšené výdrži, odolnosti vůči neustálému používání a vyšší kapacitě vydrží starý elektrický šroubovák mnohem déle.
Jak převést elektrický šroubovák na lithium-iontový zdroj energie?
Majitelé levných baterií se nezřídka snaží přizpůsobit svá zařízení lithium-iontovým bateriím. Takové akce jsou vedeny výhodami, které z nich plynou:
- je nástroj lehčí, protože pro stejnou kapacitu a napětí je zapotřebí méně segmentů;
- není třeba se obávat „paměťového efektu“ (baterii lze bezpečně nabít na libovolnou úroveň);
- výrazně se zkracuje doba potřebná k úplnému nabití baterie.
Někteří řemeslníci dokonce některými manipulacemi zdvojnásobili kapacitu napájení, a tím i pracovní dobu elektrického šroubováku. Výhody samozřejmě uživatele vybízejí k přijetí tohoto řešení, ale nezapomínejte na nevýhody.
Negativní aspekty přestavby elektrického šroubováku na lithium-iontový zdroj energie:
- vysoké náklady na lithium-iontové baterie;
- Je nutné neustále udržovat úroveň nabití na 4 V, proto je v boxu jako příslušenství instalován speciální regulátor baterie;
- Ne všechna pouzdra šroubováků jsou pro tyto baterie vhodná;
- Baterie nefungují dobře v chladných podmínkách.
Pokud se rozhodnete přizpůsobit zařízení novému zdroji napájení, musíte postupovat opatrně a důsledně.
Neinstalujte lithium-iontovou baterii, pokud plánujete nářadí provozovat v chladných podmínkách
Obecná doporučení pro opravy
K opravě baterie budete potřebovat měřicí přístroj. ampérmetr 2A, voltmetr 2V a 15V, zkoušečku, ohmmetr a miliametr. Manipulace s krytem se provádí pomocí šroubováku, nůžek a kleští. K odhalení vad může být nutná lupa.
Při rozhodování, zda lze baterii opravit, je vadný prvek lokalizován a následně vyměněn. Provede se standardní zkouška a na základě získaných údajů se analyzuje stav jednotlivých dílů. Je důležité mít na paměti, že vadné mohou být nejen miniaturní baterie, ale také svorky na samotném elektrickém šroubováku.
Zjištění příčiny začíná měřením napětí pomocí testeru na každé jednotlivé baterii. Všechny vadné buňky jsou označeny a odděleny od funkčních. Pokud se baterie rychle vybije, nerozebírejte ji ihned. Nejprve se můžete pokusit obnovit kapacitu baterie elektrického šroubováku. Za tímto účelem se baterie několikrát plně nabije a hluboce vybije. Kapacita je ve většině případů téměř zcela obnovena.
Nezřídka se stává, že elektrický šroubovák přestane fungovat kvůli poruše svorky. Během používání postupně ztrácejí tvar, což vede ke špatnému kontaktu a neúplnému nabití baterie. Chcete-li nabíječku opravit, je třeba ji nejprve rozebrat a poté pečlivě ohnout jednotlivé svorky. Poté je třeba zkontrolovat kvalitu nabíjení pomocí měřicích přístrojů.
Pokud to nepomůže, jednoduše vyměňte vadný díl. Pokud se zjistí konkrétní příčina, doporučují se následující metody opravy.
Diagnostika
K poruše napájecího zdroje dochází při častém používání šroubováku jako vrtačky. Aktivní přetěžování může způsobit převaření elektrolytu uvnitř baterií. To může způsobit, že pouzdra baterií nabobtnají a elektrolyt vyteče.
Abyste se vyhnuli nutnosti neuváženého nákupu nových baterií, měli byste staré baterie zkontrolovat. Může být nutná oprava nabíjecích článků. Baterie by měla být testována v tomto pořadí:
- baterie je připojena k nabíječce.
- Po půl hodině změřte napětí. Hodnota voltů je obvykle 13 voltů. Po 2 hodinách je napětí na svorkách baterie 14 voltů. Nakonec by baterie měla ukazovat 17 V.
- Pokud je po 60 minutách proud 1 A nebo více, je baterie plně nabitá.
- Dalším krokem je kontrola baterie při zatížení. Obvykle se používá žárovka o výkonu 40 W nebo lze použít žárovku do automobilového světlometu o napětí 12 V a výkonu 35 W.
- Pokud bude po třech minutách napětí na svorkách baterie nižší než 12,4 V, je třeba jednu z baterií nebo několik baterií vyměnit.
Měření napětí baterie