Opravy elektrických vyžínačů vlastníma rukama: podrobné pokyny pro začátečníky s obrázky, schématy a fotografiemi
Strunová struna je žací hlava a je jedním z aktivních mechanismů strunové sekačky. Je určena k sekání trávy a představuje speciální cívku (cívku), z níž v různých směrech vyčnívá žací struna (struna, vlasec pro vyžínač). Provázek je spotřební materiál, který je třeba při používání vyměnit. Na základě konstrukce a provozních vlastností vyžínačů vybavují výrobci své výrobky nejrůznějšími typy hlav. od jednoduchých ručních bubnů až po složité automatické bubny. Čím je mechanismus složitější, tím je pravděpodobnější, že se porouchá. Co dělat, když se cívka netočí, struna se nepodává nebo se přetrhne, stejně jako v případě jiných poruch. viz níže.
Moderní výkonové trysky jsou k dispozici ve dvou provedeních:
Navzdory rozdílným názvům a provedení je jediný skutečný rozdíl v podstatě v jednotce ripperu.
Ozubené hlavy strunových sekaček jsou lehčí, takže jsou vhodnější pro práci na lehkých půdách. Pokud jde o diskové modely, používají se pro kypření těžkých půd, protože mají vyšší tuhost.
Točivý moment je přenášen z motoru na hlavu rumpálu prostřednictvím hřídele, která je spojena speciální tyčí. Ten se bohužel často musí kupovat zvlášť.
Tato sestava nemůže být zaměnitelná a počet drážek na koncové části tyče se může pohybovat od 7 do 9. Pokud si tedy koupíte žací hlavu například od společnosti Oleo-Mac, měli byste vědět, že nebude fungovat se sekačkami Husqvarna a naopak.
Pokud máte letní chatu nebo velký pozemek v blízkosti vašeho rodinného domu nebo chaty, pak byste měli používat sekačku na trávu pro snadné čištění trávy a plevele. Pokud si chcete vybrat mezi elektrickou a benzínovou sekačkou, klikněte zde a najdete srovnání modelů.
Časem se vedení pro sekačku opotřebuje a je třeba ho vyměnit. to můžete provést sami. Tento polyethylenový závit je nutné zvolit v závislosti na modelu sekačky. Zkontrolujte také ostatní části sekačky, například nože sekaček Craftsman podléhají opotřebení a mohou způsobit nenapravitelné škody.
Konstrukce cívky, do které se vkládá vlasec pro zastřihovač, je velmi jednoduchá. Liší se však podle toho, zda naviják pracuje s jedním nebo dvěma vlákny. Při výměně vlasce v cívce je důležité dbát na bezpečnost.
Konstrukce bubnu se strunovou sekačkou na trávu
Žací hlavy pro vyžínače se vyrábějí v různých provedeních. jednoduchých i složitých. Na obrázku níže je zobrazena poloautomatická strunová hlava křovinořezu Husqvarna (Husqvarna) v rozkladu.
Tento typ hlavy se nachází ve výbavě většiny benzínových sekaček a elektrických vyžínačů, například STIHL (STIHL), Patriot (Patriot), Champion (Champion), Bosch (Bosch), Huter (Huter) a dalších. Konstrukce žací hlavy je poměrně jednoduchá. Obsahuje následující části:
- základnu žací hlavy;
- Tlačítko pro poloautomatické podávání vlákna;
- cívka (cívka), do které je navlečen vlasec trimmeru;
- jaro;
- úchyty. šňůra pro trimr jimi vychází ven;
- Kryt strunové hlavy;
- strunová sekačka (šňůra).
Existují také jednodušší střihací hlavy, jak ukazuje následující fotografie.
Všechny tyto žací hlavy neumožňují změnu délky řádku v poloautomatickém režimu (stisknutím tlačítka). Pokud se vlákno přetrhne, je třeba sekačku zastavit a ručně vyměnit.
Výměna jádra na vyžínači
Pokud hřídel strunové sekačky neprodlouží vlákno při lehkém úderu tlačítka cívky do země, jsou příčiny následující.
Varianta 1. rušení vychází, t.е. upnutí pupeční šňůry mezi cívky. Tento problém se obvykle objeví, pokud uživatel navinul vlasec nerovnoměrně, křížem nebo s nedostatečným napětím na cívce vlasce. v druhém případě je vlákno při vysokých otáčkách žací hlavy napínáno odstředivou silou, která způsobuje zachycení vlákna mezi cívkami. Abyste se tomuto problému vyhnuli, musíte cívku na zastřihovači demontovat a vlasec správně navíjet, jinými slovy s rovnoměrnými cívkami a dobrým napětím.
Možnost 2.7. velmi krátké konce vyčnívají z hlavy. pokud konce vlasce vyčnívající z hlavy nejsou dostatečně dlouhé (nejsou dostatečně dlouhé), může se stát, že při nárazu na zem se vlasec strunové sekačky nevysune. Odstředivá síla není dostatečná k natažení struny vyžínače. Vyžaduje zastavení stroje (vypnutí motoru, jak se také říká, vypnutí elektrické strunové sekačky ze sítě) a ruční vytažení struny pro strunovou sekačku před stisknutím tlačítka.
Varianta 3. vedení pro strunovou sekačku je připájené uvnitř žací hlavy. To způsobí, že cívka zamrzne a po stisknutí tlačítka se neroztočí. To je způsobeno zejména: nedostatečnou kvalitou vlákna, přehřátím cívky po delší době používání, nárazem vlasce do tvrdých předmětů.
- Zpočátku se vám budou více líbit šňůry jiných výrobců, které jsou vyrobeny z nekvalitních tavných materiálů, jež nevydrží mechanické a tepelné zatížení. Je proto nutné upřednostňovat „značkové“ řady.
- Pokud jste si pořídili linku pro zastřihovač neznámých vlastností, a to často pájené v době jeho provozu, je možné následovat příklad některých uživatelů, kteří po naplnění šňůry v cívce nebo namazat silikonovým tukem (z plechovky), nebo minerální olej. Tento postup výrazně snižuje možnost vzájemného připájení závitů vlasce.
- Lanka pro strunovou sekačku se také může roztavit, pokud při sekání narazí na tvrdý předmět (kámen, plot, suchou větev apod.) a má pak tendenci se vázat.д.). Jakmile se tak stane, šňůra se mírně natáhne a vysokou rychlostí se vtáhne zpět do hlavy. Třením se šňůry zahřívají a cívky se k sobě lepí. Jediné, co je třeba udělat pro odstranění této závady, je otevřít cívku strunové sekačky a převinout strunu strunové sekačky.
Strunová strunová hlava je typem pohonu zahradního vyžínače. Je určena k sekání trávy a představuje speciální cívku (cívku) s řezací šňůrou (strunou, vlascem pro strunovou sekačku), která vyčnívá v různých směrech. Řetěz je spotřební materiál, který se musí v provozu vyměnit. Na základě konstrukce a provozních vlastností vyžínačů vybavují výrobci své výrobky různými typy hlav, od jednoduchých ručních bubnů až po sofistikované automatické bubny. Čím složitější je tento mechanismus, tím větší je pravděpodobnost jeho selhání. Co dělat, když se cívka netočí, vlasec se nepodává nebo se přetrhne a při dalších závadách. více informací.
Jak demontovat hlavu strunové sekačky na trávu
Nástavec na sekání trávy je jedním z nejdůležitějších produktů
, je vyžínač trávy. Je velmi jednoduchý na obsluhu a údržbu. Proto se stal u veřejnosti oblíbeným. Jeho velkou výhodou je nízká hmotnost. S těmito zařízeními si poradí i děti.

Jeden z nejoblíbenějších vyžínačů trávy. Snadná obsluha a údržba. Proto se stal mezi obyvatelstvem oblíbeným. Jeho velkou výhodou je nízká hmotnost. S těmito zařízeními si poradí i děti.
Co to je?
Strunová sekačka se skládá ze žací jednotky, hřídele, motoru a řídicí jednotky s rukojetí. Je určena k sekání trávy
na zahradních pozemcích, také pro vytvoření dokonalého trávníku. Díky svým kompaktním rozměrům může pracovat v místech, která nejsou přístupná sekačkám na trávu. Kromě trávy jsou vyžínače určeny k sekání větví stromů a keřů a k úpravě záhonů. Takové zařízení se ne vždy používá pro trávníky, protože tráva je různě dlouhá.
Technické vlastnosti
Hlavními technickými vlastnostmi vyžínače jsou:

- Výkon;
- Hmotnost zařízení;
- Typ napájení (síťové nebo bateriové);
- Umístění motoru (nahoře nebo dole);
- Typ řezného prvku;
- Typ výložníku.
To vše je třeba vzít v úvahu při nákupu zařízení.
Jak si správně vybrat?
Před nákupem tohoto zařízení je nutné si uvědomit, k jakým účelům bude používáno. Pro velkou plochu s hladkým trávníkem je lepší koupit lehký model s malým výkonem. Pokud chcete zlepšit příměstskou oblast, musíte zvolit výkonnější model.
Střihací hlavy: typy a princip činnosti
Na domácím trhu je majitelům vyžínačů k dispozici několik typů navijáků: ruční, poloautomatické, automatické a univerzální. Liší se od sebe způsobem vyplňování linky a principem jejího nabíjení. Šňůru lze na trimmer navinout různými způsoby. Podle tohoto principu se cívky dělí na rychloupínací nebo skládací.
Než si zakoupíte strunovou sekačku a/nebo náhradní cívky, musíte se seznámit s tím, jaký spotřební materiál je pro ten či onen model vhodný. To je důležité, protože cívky se mohou u jednotlivých výrobců lišit nejen použitými metodami podávání a navlékání, ale také osou upevnění, typem závitu a průměrem použitého vlasce. Například:
- montážní osa může být pevná (fixní) nebo otočná o 90°, 180° nebo 360°;
- Strunová šňůra o průměru 1,3 až 1,6 mm je vhodná pro zastřihovače s nízkým výkonem a až 2,0 mm pro výkonnější zastřihovače;
- Profesionální vyžínače trávy jsou zpravidla vybaveny univerzálními hlavami s průměrem žací struny 2,5 až 4,0 mm.
Tip! Odborníci doporučují používat strunové hlavy vybavené kuličkovými ložisky, protože mají delší životnost a zároveň snižují opotřebení součástí, které tvoří strunovou hlavu. Pro výměnu je nejlepší zvolit cívku od výrobce, která je uvedena v návodu k obsluze vyžínače trávy, což následně umožní správnou instalaci hlavy na její pohon.
Ručně ovládané navijáky
Ruční žací hlava je cívka, ze které majitel sekačky vytahuje žací strunu, když se opotřebuje. Za tímto účelem je nutné nářadí vypnout, sejmout hlavu a rukama vytáhnout strunu zastřihovače na požadovanou délku. I přes některé nepříjemnosti je však tento typ hlavy považován za nejspolehlivější.
Příprava na změnu linky
Před výměnou vedení vytáhněte a poté demontujte hlavu. Obvykle obsahuje kryt, pružinu (u některých modelů), cívku s vlascem, kryt. Odpojte elektrickou strunovou sekačku (nebo vypněte benzínovou) a poté vyjměte cívku. hlavici lze upevnit dvěma různými způsoby: v prvním případě je nutné hlavici zcela demontovat, ve druhém případě je nutné ji pouze sejmout z hřídele převodovky, ke které je připojena.
- Pod krytem se nachází cívka, kterou je třeba opatrně vyjmout z těla (někdy se pod ní skrývá pružina, kterou je třeba rovněž opatrně odložit, aby nedošlo ke ztrátě);
- po vyjmutí cívky je viditelný upevňovací šroub (nebo šroub) uprostřed krytu, který je třeba vyšroubovat v opačném směru než ve směru hodinových ručiček;
- Po uvolnění přídržného zařízení držte cívku za pouzdro a kývavým pohybem ji vyjměte z hřídele převodovky.
Druhá metoda je následující. hlava navijáku se nasune na hřídel převodovky. aby bylo možné hlavu vyjmout, musí být hřídel zajištěna. V sekačkách, např. Champion nebo STIHL, je obvykle vytvořen otvor, do kterého lze zasunout hřebík, tyč nebo šroubovák. Po upevnění hřídele v pevné poloze ji držte za pouzdro a začněte otáčet hlavou ve směru hodinových ručiček, protože závit na hřídeli je obvykle levotočivý.
Po vyjmutí a demontáži hlavy je třeba určit, jak silná by měla být šňůra. Správný průměr pro vaši strunovou sekačku zjistíte v návodu k použití nebo na samotné cívce, kde jsou tyto informace obvykle uvedeny. Dalším způsobem je zasunutí závitu do otvoru, ze kterého je vyveden. Pokud linka běží bez problémů, můžete ji používat k práci.
Slovo rady! Chcete-li zjistit, kolik vlasce je třeba navinout na cívku, musíte jej navinout na cívku tak, aby výška cívky nebyla větší než průměr stran. Pokud šňůra začne vyčnívat přes okraj, nelze cívku schovat do pouzdra.
Jak vyměnit strunu v zastřihovači a jaká struna je pro váš zastřihovač nejlepší?
Vzhledem k tomu, že výběr vyžínače na trávu jsme přezkoumali v předchozím článku, nyní vám řekneme, jak správně vyplnit vyžínač pro linku a co je lepší zvolit na základě kritérií práce.
PŘEČTĚTE SI, jak seřídit karburátor vyžínače Carver

Poté, co jste si zakoupili strunovou sekačku a začali ji intenzivně používat, bude v určitém okamžiku nutné vyměnit vlasec, protože se jedná o nejvíce opotřebovávaný prvek nástroje a intenzivní používání strunové sekačky povede k časté výměně spotřebního materiálu.
Vlastní tvorba kotouče
Sekačka na trávu se často používá daleko od místa, kde jsou k dispozici náhradní díly pro žací hlavu, pokud se porouchá. V tomto případě můžete místo rozbitého mechanismu nainstalovat cívku jednoduché konstrukce, kterou jste vyrobili vlastními silami. K tomu je zapotřebí překližka (textolitová, kovová atd.).), očka, šrouby nebo vruty. Proces zahrnuje několik kroků.
- Z překližky vyřízněte kotouč o vhodném průměru pro vadnou cívku.
- Vyvrtejte do středu kotouče otvor o průměru odpovídajícím průměru hřídele strunové sekačky.
- Na protilehlé strany kotouče připevněte malá očka, která budou sloužit k provlékání vlasce.
- Šňůra pro zastřihovač se protáhne oky a zajistí se obvyklými šrouby nebo vruty. Naviják je nyní připraven k použití.
Důležité! Nezapomeňte, že matici nemůžete utáhnout ani povolit, aniž byste hřídel pevně zajistili.
Chcete-li vyměnit vlasec na podomácku vyrobené cívce, musíte povolit upevňovací šrouby, vložit novou délku vlasce a znovu utáhnout upevňovací šrouby. Naviják není nutné z hřídele vyžínače plevele sundávat, ale musíte zajistit, aby se motor nemohl sám spustit.
Zde jsou uvedeny postupy opravy hlavy struny krok za krokem s obrázky. Jak vidíte, nejedná se o složitý proces. Většina poruch přímo souvisí s nedbalým navlékáním a špatnou kvalitou strun. Na videu můžete jasně vidět všechny kroky tohoto procesu.