Jak si vlastnoručně vyrobit sázeč brambor pro motorový kypřič

Sázeč brambor pro motorový kypřič s rukama: rozměry, kreslení obrázků. self-made sázeč

Výsadba brambor je poměrně pracná, zejména pokud je plocha zahrady poměrně velká. Je to dlouhá cesta, kterou musíte ujít bez pomoci, protože je nejen těžké a časově náročné ji zvládnout na vlastní pěst.

Co dělat, když si člověk nemůže dovolit zapojit do výsadby přátele nebo příbuzné?? Odpověď je jednoduchá. je třeba používat ty automatické stroje, které se na tyto účely specializují.

V poslední době jsou nejoblíbenější motorové kypřiče, které jsou skutečnými „pomocníky“ zemědělců při vedení jejich hospodářství. S touto jednotkou lze nejen orat půdu, ale také sázet hlízy brambor.

V tomto případě se však neobejdete bez dalšího vybavení. Specializované obchody nabízejí širokou škálu sázečů brambor určených pro použití s kypřiči (např. sázeč brambor KSM 4).

Ale ne každý má další peníze na nákup takového vybavení, takže je tu rozumná otázka. jak si vyrobit sázeč brambor pro vlastní ruce? Na tuto otázku se pokusíme odpovědět v tomto článku.

Co potřebujete pro výrobu

Ke stavbě sázeče brambor nepotřebujete žádné vzácné a drahé nářadí.

Nejjednodušší verze této jednotky se skládá ze šesti základních prvků:

Stroj lze vylepšit přidáním nových částí do jeho konstrukce, například nádrže na hnojivo nebo několika sázecích modulů. S rostoucím počtem dílů se však jednonápravový traktor stává těžším, což ztěžuje jeho řízení při práci.

Stará nádrž pračky se často používá k výrobě sázecího stroje na brambory pro váš motorový kypřič. Slouží jako zásobník na brambory. Kromě toho používají řemeslníci-samouci kovový úhelník, ocelový drát, řetěz, pastorek, výztužnou tyč, pár kol ze starých vozidel a kanál.

Budete potřebovat ty nejjednodušší nástroje:

To je minimum potřebné k výrobě domácího stroje. Sázeč brambor vlastní výroby je v podstatě vozík připojený k motorovému kypřiči.

Design se však na první pohled zdá být jednoduchý: při bližším pohledu zjistíte, že má mnoho charakteristických rysů.

potřebné materiály

Sázecí stroj na brambory lze vyrobit doma, protože nevyžaduje žádné vzácné komponenty a speciální nástroje. Domácí sadbovače brambor, jejichž výkresy lze volně najít na internetu, se vyrábějí z následujících materiálů:

Rám

  • Rám, který se skládá z ocelových trubek a úhelníků pro připevnění zbytku konstrukce;
  • zásobník (násypka) na bramborové hlízy;
  • převody, které pohánějí celý sázecí mechanismus v provozu;
  • Ocelové díly, které vytvářejí otvory, do nichž se budou brambory sázet, a také je následně zakopávají;
  • rozvor kol.

To vše jsou součásti konstrukce domácího sázeče brambor, který si můžete vyrobit nebo převzít ze starého zemědělského vybavení. Práce se samozřejmě neobejde bez svářečky, úhlové brusky, stejně jako dostupnosti různých kanálů, trnů a dalších souvisejících materiálů.

Je také možné vyrobit ruční dávkovač hnojiva pro sázeč brambor, s jehož pomocí lze provádět současnou výsadbu a hnojení jamek. Při ručním hnojení je zcela běžné používat směs popela a drůbežího hnoje nebo hnoje s fosforečnými hnojivy.

Samozřejmě to nemusíte dělat, ale dodatečné hnojivo urychlí dozrávání plodin, což je důležité v našich oblastech, kde je léto poměrně krátké.

Chcete-li zjistit, k čemu je na zahradě dobrý sněhový pluh, přečtěte si tento článek.

vlastnoručně, vyrobit, sázeč, brambor

Přečtěte si například článek o sněhovém pluhu Honda. popis modelové řady, hlavní vlastnosti, výhody a nevýhody modelů.

A v tomto článku. podrobný návod, jak vyrobit odhazovač sněhu pro váš motorový kypřič.

Ruční sázecí stroje na brambory

Kromě mechanizovaných nástavců pro motorové kypřiče existují také ruční verze, které usnadňují sázení hlíz, ale vyžadují určitou fyzickou námahu. Tyto nástavce se snadno vyrábějí a mají mnoho variant:

  • Nejjednodušší je kuželový děrovač. Zařízení se zatlačí do země do určité hloubky, ale působí na něj fyzikální síla. Při tomto procesu se vytvoří otvor, do kterého se zapustí podnož bramboru. Poté se děrovačka vyndá a otvor se uzavře.
  • Další verze je vyrobena z kovové trubky a je o něco sofistikovanější. Jeden konec trubky je seříznutý pod ostrým úhlem. Nádoba na hlízy je umístěna nahoře a v trubce je umístěn ventil. Brambory se tlačí shora a skrz otvor. Brambora se zasune do půdy a po vyjmutí zařízení se zasype zeminou.
  • Třetí typ se lidově nazývá „ptačí zobák“, protože je vyroben ve tvaru zobáku a je vražený do země v uzavřené poloze. Když je zobák otevřený, brambory se umístí a zůstanou v zemi.

Blok: 3/10 | znaků: 1137

Co potřebujete pro výrobu

Pro sázeč brambor nepotřebujete žádné vzácné a drahé nářadí.

Nejjednodušší verze tohoto zařízení se skládá ze šesti základních prvků:

vlastnoručně, vyrobit, sázeč, brambor

Stroj lze vylepšit přidáním nových částí do jeho konstrukce, například nádrže na hnojivo nebo několika sázecích modulů. S rostoucím počtem dílů je však jednonápravový traktor těžší, což ztěžuje jeho ovládání při práci.

Stará nádrž pračky se obvykle používá k výrobě vlastního sázeče brambor pro váš motorový kypřič. Slouží jako zásobník na brambory. Také řemeslníci-samouci používají kovový roh, ocelový drát, řetěz, ozubené kolo, výztuž, pár kol ze starých vozidel, kanál.

Bude potřeba co nejjednodušší nářadí:

Toto je minimum, které je nutné pro stroj vyrobený svépomocí. Vlastní sázeč brambor je vlastně vozík připojený k motorovému kypřiči.

Ale jen na první pohled se zdá, že design je nekomplikovaný: pokud se podíváte blíže, můžete najít mnoho funkcí.

Jednotka: 3/4 | počet znaků: 1339

Jak si vlastnoručně vyrobit sázeč brambor pro motorový kypřič??

Dobrá sada na sázení brambor je nezbytnou a důležitou pomůckou pro každého zemědělce. Pokud si však takové příslušenství nechcete kupovat, můžete si zkusit vyrobit sadbovač brambor vlastníma rukama.

Sada pro sázení brambor se skládá z následujících součástí:

Všechny komponenty musí být vyrobeny vlastními silami. Abyste si byli jisti, že je to správně, je nejlepší použít plány. Pokud máte dobrý nápad, můžete si je nakreslit sami nebo použít hotový diagram. K výrobě sadbovače brambor budete potřebovat:

  • plechů různých šířek a délek;
  • Šrouby a matice;
  • svařovací stroj;
  • úhlová bruska;
  • kanály;
  • přídavná kola.

Domácí sázeč brambor je malý vozík na kolečkách, který je připevněn ke kypřiči. Abyste ji mohli sestavit, musíte dodržet určité kroky.

  • Vytvoření rámové konstrukce sázeče bramborK tomu se svaří kanály a podélné prvky. Musí být spojeny třemi křížovými díly.V přední části konstrukce je nainstalován oblouk s vidlicovým upevňovacím prvkem a středovým táhlem, zde jsou také nainstalovány dva kroužky pro upevnění spodního táhla.Z boku je třeba namontovat lamelové podpěry pro upevnění brázdových desek a výsevních trubek.Následně je rám zesílen a vyztužen ocelovými pásy. Oblouk také zpevněte umístěním ocelových podložek.
  • Kola, držáky a rozrývače sázeče bramborKola mohou být jakákoli malá zařízení. Kola je možné vyrobit také svépomocí z ocelového plechu.Poté nasaďte kola na hřídelové čepy pomocí ložisek a dobře je upevněte. Držáky ramen jsou vyrobeny svařením. Sestavte výložník do čtvercového tvaru pomocí kovových úhelníků. Na obou stranách výložníku upevněte klec, do které se vloží kultivační tyče. Vůle mezi hrotem a klecí nesmí přesáhnout jeden milimetr.Květináč je vyroben z ocelové trubky o tloušťce 100 mm. Na dno trubky je připevněn nastavitelný nástavec brázdy. Za tímto účelem je možné na konstrukci připevnit popruhy a jejich uvolněním nastavit radlici.Brázdové disky jsou umístěny na zadní části secího stroje. Mezi kola vložte dřevěný kotouč se čtyřmi půlkruhovými drážkami. Vyzvedne brambory a přemístí je do vykopaných jam.
  • Nejlépe z plechů o tloušťce 3 mm nebo více. Princip fungování je následující:
  • Pomocí šablony se změří a vystřihnou čtyři strany.
  • Všechny součásti jsou svařeny dohromady a dno je pokryto gumou, aby se zabránilo poškození hlíz.

Existuje mnoho způsobů, jak vyrobit domácí sadbu brambor. Je nutný pouze v případě, že zemědělec nechce utrácet peníze za drahé nářadí, ale chce si usnadnit práci na pozemku.

Vlastní sázecí stroj na brambory pro motorový kypřič

Pěstování brambor je velmi náročná práce. Sázení, okopávání a sklizeň jsou fyzicky náročné. Tento problém je obzvláště závažný, pokud plocha, která má být osázena, přesahuje 15 hektarů. Abyste si to alespoň trochu usnadnili, můžete proces automatizovat. Pokud máte jednonápravový traktor nebo minitraktor, může vám s prací pomoci automatický vyorávač a vytahovač brambor. Takové specifické vybavení se kupuje společně s motorovým kypřičem, ale jeho cena někdy převyšuje cenu samotného kypřiče, takže není příliš dostupné širokému okruhu uživatelů. Východiskem z této situace je vyrobit tato zařízení vlastníma rukama. Jsou poměrně složité, takže k jejich výrobě potřebujete znát základy mechaniky, mít zkušenosti se svařováním a mechanickou montáží. Jak si vlastnoručně vyrobit sklízeč a sázeč brambor. viz níže v tomto článku.

Princip činnosti a konstrukce sázeče brambor

Sázeč brambor je přívěs připojený k motorovému kypřiči. Princip jeho činnosti je založen na automatickém podávání sadby ze zásobníku do brázdy. Za rumpálem, díky pluhu připevněnému na rámu, zařízení vytvoří otvor o určité hloubce. Poté je bramborový sadební materiál přepravován ze zásobníku do jamky řetězovým dopravníkem, který se otáčí díky rotaci sázecích kol. Dva disky instalované na zadní straně rámu pak zasypou otvor s vysazenými bramborami.

Rozměry sázeče brambor se volí individuálně podle výkonu sklízecí mlátičky. Přesné rozmístění podávacích misek umožňuje rovnoměrné vysazení hlíz v řádku.

Hlavní části sázeče brambor pro kypřič, vyrobené ručně:

-Rám. Na něm jsou namontovány všechny pracovní prvky stroje. Rám je vyroben ze svařovaných ocelových profilových trubek. Materiál je dostatečně pevný, ale lehký. Přední část rámu je opatřena závěsem, který zajišťuje připojení stroje k rumpálu.

-Hopper. Navrženo pro nakládání sadby do stroje. Vyrobeno ve tvaru obrácené pyramidy. Tento tvar je nutný, aby brambory vždy spadly dolů. V opačném případě budou některé dopravníkové mísy při pohybu prázdné, což bude mít za následek nerovnoměrné usazení. Pro násypku se používá tenký plech.

-Řetězový dopravník. Vyrobeno z motocyklového nebo cyklistického řetězu, na jehož povrch jsou navařeny košíčky. Dopravník je poháněn řetězovým kolem připojeným k hřídeli kola. Horní část je připojena k napínacímu řetězovému kolu.

-Pluh. Montáž před podavač brambor. Jeho úkolem je vytvořit jámu, do které se zasadí brambory.

-Diskové brány. Uchycení pod úhlem k ose sázeče brambor na zadním konci. Jsou potřebné pro zahrabání jámy s vysazenými bramborami.

Výroba sadbovače brambor vlastníma rukama

Vyrobit si doma sázeč brambor pro motorový kypřič je obtížné. Některé operace (svařování a soustružení) se stále musí provádět v továrně. Než začnete, je nejlepší si vytvořit vlastní nákresy sázeče brambor pro váš motorový kypřič. To vám pomůže vypočítat množství materiálu a určit nejlepší postup prací.

K této práci budete potřebovat kus oceli:

vlastnoručně, vyrobit, sázeč, brambor

-Ocelový plech o tloušťce až 2 mm pro svařování násypky.

-Ocelová trubka o rozměrech 25×25 mm pro svařování rámu.

-Dvě stejná řetězová kola o průměru 80 mm.

vlastnoručně, vyrobit, sázeč, brambor

-Osa kola (musí být opracována podle velikosti použitých ložisek a průměru vnitřního uložení řetězového kola).

-Náboje kol pro montáž hnacích kol.

-Zemní pila (pluh). Musí být vyroben z kusu silného plechu, protože bude pod vysokým tlakem.

1.Nejprve se svaří rám, na který se namontují všechny pracovní části. Je svařena z profilové trubky. Dopravníkové regály a podélníky jsou k rámu přivařeny, aby mu dodaly tuhost. Je k němu také přivařena tažná tyč pro připojení k rumpálu.

2.Upevňovací konstrukce pluhu, disků, nákružků a ložiskových skříní jsou zespodu svařeny.

3.Dále se provádí montáž hřídele. Hřídel je nasazena na hnací kolo dopravníku a zajištěna klíčem. Nasaďte samotnou hřídel do ložisek. Nasaďte náboj kola na jeho konec.

4.Dalším krokem je konstrukce miskových jednotek. Jsou vyrobeny z 6 mm silného drátu ve tvaru kruhu o průměru 60 mm (průměrná velikost hlízy). Ke kroužku je zespodu přivařen kus drátu, který v misce vytvoří prohlubeň.

5.Hotová mísa je přivařena k montážnímu dílu. Ten je přivařen k článkům řetězu. V závislosti na průměru hnacího kola, kola a délce řetězu lze experimentálně určit rozteč misek tak, aby vzdálenost mezi sázenými hlízami byla 25 až 30 cm.

6.Jakmile je transportní řetěz připraven, přejděte k montáži volnoběžného (napínacího) řetězového kola a napínacího zařízení sázeče brambor, které jsme vyrobili vlastnoručně. Jeho princip fungování je stejný jako u řetězu jízdního kola.

7.Dále namontujte násypku. Musí být sestaven tak, aby jím procházela pracovní část dopravního pásu a zachycovala sázecí materiál. Řetěz se nesmí dotýkat stěn zásobníku, protože by mohlo dojít k jeho poškození.

8.Řetěz je pak třeba nainstalovat. Abyste jej mohli vést otvorem v zásobníku, je třeba odpojit řetěz. Poté se řetěz připojí a vrátí se na pracoviště.

9.Prázdná strana dopravního pásu je uzavřena tenkým pozinkovaným žlabem. Je to proto, aby se brambory při přehazování na dopravním pásu nedostaly na nesprávné místo.

Specifická místa použití sázeče brambor na motorovém kypřiči

Pokud jste se rozhodli použít sázeč brambor pro svůj motorový kypřič, přečtěte si podrobnosti o jeho použití, abyste pochopili, jak zařízení nastavit a jak probíhá samotná výsadba.

Sázeč brambor musí být správně nastaven

Nastavení motorového kypřiče a rýčovače

Před výsadbou je třeba půdu zrýt, zaorat a navlhčit. Nastavte stroj a přídavné zařízení tak, abyste zajistili následující body:

  • Vytvoření brázd vhodné hloubky;
  • Zajistěte dostatečnou vzdálenost mezi brázdami;
  • stabilní provoz podavače osiva.

Doporučení pro výsadbu brambor

Aby těžká váha sázeče brambor nezpůsobila změnu polohy jednonápravového traktoru a zajistila jeho stabilitu, doporučuje se okamžitě upevnit zátěž připevněnou k přední části stroje. Stroj by měl jet rychlostí přibližně 1 km/h. Udělejte brázdy a zasazené brambory zasypte zeminou pomocí speciálních lamačů brázd. Speciální kultivační hroty musí zabránit tvorbě stop po průjezdu kypřiče.

Pokud je to možné, měly by být brambory pro výsadbu stejně velké. Před výsadbou je třeba ji pečlivě připravit.

Jednotka: 4/9 | počet znaků: 1269

Sázecí stroje pro minitraktory a kypřiče: rozdíly v základní konstrukci

Mnoho modelů lze připojit jak k traktoru, tak k motorovému kypřiči. Obvykle se jedná o malé struktury, které umožňují vytvoření dvou řad. Modely určené speciálně pro minitraktory mají větší hmotnost a rozměry. Lze z nich vytvořit 1 nebo 2 řady najednou.

Sázeče brambor pro minitraktory umožňují měnit rychlost pohybu i vzdálenost a hloubku, do které se hlízy vkládají do jamek. Lze zakládat až čtyři řádky najednou, zatímco modely s motorovým kypřičem tuto možnost nemají.

Produktivnější modely pro minitraktory

Jednotka: 6/9 | počet znaků: 692

Počet bloků: 14 | Celkový počet znaků: 17589Počet použitých dárců: 7Informace o každém dárci: