Jak si vlastnoručně vyrobit rázový šroubovák

Rázový šroubovák ze starého startéru auta. Šikovný a praktický rázový šroubovák ze startéru automobilu

Potíže s vyšroubováním zrezivělých šroubů? Doporučuji vám, abyste si zkusili vyrobit šroubovák, který odšroubuje téměř cokoli!

Někdy je třeba vyšroubovat silně zrezivělý šroub nebo například šrouby s utrženými hranami. S obyčejným nástrojem to nejde. A zde je jednoduchý nástroj, který si můžete snadno vyrobit sami. Řeknu vám, jak to udělat, pomocí rotoru z vadného elektrického startéru „Záporožec“.

Nejprve je třeba odříznout část hřídele rotoru, na které se nachází vinutí (viz obr. foto 1), a pak se zbývajícím odstranit všechny nepotřebné věci.

Výsledkem je pouze hřídel a pouzdro (viz foto 3). foto 2). Na náboj nasadíme kus trubky, který bude sloužit jako rukojeť. Na druhý konec trubky vložte zátku vyrobenou z odřezku velkého šroubu, která zabrání deformaci kliky vlivem úderů kladiva a současně omezí pohyb hřídele uvnitř této objímky (viz foto 4). foto 3). Poté všechny díly svaříme dohromady elektrickým svařováním (viz foto 3). foto 4). vybrousit konec hřídele do čtvercového tvaru, aby se vešly různé objímky (pro šrouby). Pokud je třeba šroub vyšroubovat, je třeba do hlavy vložit vhodný bit. Princip šroubováku je jednoduchý: při úderu kladivem do čela rukojeti se hřídel začne mírně otáčet na šikmých drážkách uvnitř rukojeti. Stačí, aby vyskočil vyschlý šroub.

Všechny části elektrického startovacího šroubováku jsou vyrobeny z nerezové oceli a je třeba je nařezat úhlovou bruskou, aby byl šroubovák výkonný a odolný. Nebouchejte do rukojeti příliš silně kladivem, protože by došlo k utržení hlavy šroubů nebo vrutů. Aby drážkování spolehlivě fungovalo po dlouhou dobu, je třeba je promazávat.

Poznámka! Tento šroubovák lze vyrobit ze starého startéru téměř jakéhokoli automobilu. Čím větší je nástroj, tím je výkonnější.

Rázový šroubovák je poměrně oblíbeným nástrojem, který používají nejen profesionální stavitelé, ale i amatérští řemeslníci při domácích pracích. Je nepostradatelný při odstraňování „přivařených“ šroubů.

vlastnoručně, vyrobit, rázový, šroubovák

Běžné šroubováky jsou v takových případech nepoužitelné, ale rázový šroubovák kombinuje sílu kladiva a točivý moment v jednom nástroji. Jak si sami vyrobit rázový šroubovák pomocí startéru auta??

Rotační šroubovák ze staré vrtačky vlastníma rukama

Rázový šroubovák se používá k demontáži šroubů a vrutů, které jsou napevno připevněny. Toto užitečné ruční nářadí lze zakoupit v každém stavebním obchodě. Ale pokud máte rádi dělat všechno vlastníma rukama, pak tento nárazový šroubovák může být vyroben sami z improvizovaných materiálů.

Princip činnosti rázového šroubováku je velmi jednoduchý: síla úderu se přemění na točivý moment, takže lze bez problémů odstranit i ty „nejtvrdší“ šrouby a vruty, které nelze vyšroubovat běžným šroubovákem.

V tomto případě řemeslník používá starý vrták o průměru 16 mm, který je pro tuto ruční práci ideální. K tomuto upevnění potřebujete také ½“ kus trubky, dvě ložiskové kuličky, pružinu a šroub M16.

Hlavní kroky

Nejprve si vyřízněte kus půlpalcové trubky o délce 170 mm. Dále je třeba ve vzdálenosti 15 mm od okraje trubky vyvrtat průchozí otvor vrtákem o průměru 10 mm. Do vyvrtaných otvorů vloží řemeslník dvě kuličková ložiska.

Aby kuličky nevypadly z „dosedacího místa“, musíte na trubku ½“ nasadit trubku o délce ¾ délky a 20 mm (bude to jakýsi pojistný kroužek).

Pro instalaci kroužku na trubku je nejprve nutné provést řez úhlovou bruskou podél svaru. Také je třeba vyvrtat dva otvory na bocích.

V posledním kroku se do stopky vrtáku vyřízne čtverec pro zásuvky a poté může začít konečná montáž přípravku.

Podrobnosti o tom, jak si vlastnoručně vyrobit příklepový šroubovák ze starého vrtáku, najdete ve videu na webu.

Technická data

Pokud se chystáte koupit šroubovák v obchodě, buďte připraveni porozumět klíčovým technickým vlastnostem a funkcím konkrétního modelu.

Při přezkoumání těchto vlastností není nutné hovořit o kvalitě konstrukce a spolehlivosti materiálu použitého pro nástroj. Renomované společnosti nikdy nepoužívají pro tento druh výrobků nekvalitní ocel.

Všimněte si přítomnosti zpětného chodu, který výrazně rozšiřuje základní možnosti nástroje a umožňuje nejen vyšroubovat zrezivělé spoje, ale také pevně utáhnout šroub tam, kde je to potřeba.

Dalším důležitým faktorem je rukojeť, která je určena k držení přístroje a pouzdra. S polyuretanovým, gumovým nebo polyethylenovým obložením na těle je držení šroubováku mnohem snazší. Pokud má deska v patě „pero a drážku„, má to pozitivní vliv na bezpečnost provozu. Výrobci šroubováků postupují ve většině případů dvěma způsoby:

  • šroubovák si zachovává vysokou spolehlivost, ale nelze jej používat v extrémních a stísněných podmínkách.
  • V zájmu rozšíření rozsahu použití a snadnějšího používání se zmenšilo kovové pouzdro, ale tím utrpěla robustnost nástroje. Při výběru ideálního řešení je třeba pečlivě zvážit všechny vlastnosti a teprve poté provést nákup.
vlastnoručně, vyrobit, rázový, šroubovák

Není žádným tajemstvím, že oblíbené značky prodávají šroubováky s přídavnou sadou bitů, tj. к. bez těchto prvků je nástroj jednoduše neefektivní. Šroubovák je dodáván s držákem bitů pro standardní bity a sada obsahuje také několik univerzálních bitů.

Trh je přeplněn bity pro různé šestiúhelníky a drážky. Při nákupu těchto dílů buďte opatrní a zvažte kvalitu provedení. Jedná se o velmi důležitý parametr, který určuje spolehlivost provozu a životnost šroubováku.

Princip fungování

Princip fungování nástroje je poměrně jednoduchý a jeho použití není nijak obtížné. Po úderu kladivem do povrchu čela šroubováku se prvek otáčí na spodní straně šroubováku. Tato rotační síla je pro odstranění pevných spojovacích prvků zcela dostačující.

Pro zjednodušení pracovního postupu lze spojovací prvek nejprve namazat brzdovou kapalinou. Poté je nutné přiložit nástroj v pravém úhlu k hlavě kovového předmětu a pomocí kladiva udeřit do konce šroubováku. Jakmile se spojovací prvky výrazně otočí, lze je dále vyšroubovat běžným šroubovákem.

S tímto typem nástroje mohou pracovat i nezkušení uživatelé. K výrobě rázového šroubováku však potřebujete mít představu o tom, jak funguje, a o vhodných dílech, ze kterých bude vyroben.

Výhody podomácku vyrobeného nástroje

To jsou výhody vlastnoručně vyrobeného rázového šroubováku:

  • Jednodílná konstrukce přesně reguluje sílu, kterou přípravek působí na šroub.
  • Kontroluje přesnost procesu.
  • Odolnost zajišťuje pouzdro z vysoce odolné oceli.
  • Je možné vyměnit trysky. Zvyšuje funkčnost.
  • K sestavení domácího stroje potřebujete pouze startér. Šetří peníze za nákup drahého profesionálního nástroje.

Výroba rázového šroubováku vlastníma rukama

Mnoho lidí se snaží vytvořit takový nástroj vlastníma rukama a tvrdí, že nadcházející akce nevyžaduje mnoho úsilí nebo dovedností. Stačí dodržovat všechny jemnosti návodu a vyvarovat se chyb ve fázi montáže.

Při výrobě domácího šroubováku je třeba vzít rotor z elektromotoru a vše z něj odříznout, ponechat pouze pouzdra a hřídel. Na objímku nasaďte kus ocelové trubky a použijte ji jako rukojeť. Nasaďte matici na zadní konec nože, abyste zabránili poškození rukojeti. V dalším kroku se všechny díly spojí svařováním.

Vyrobit si doma výkonný rázový šroubovák obecně není tak obtížné, jak by se mohlo zpočátku zdát. Pokud máte pochybnosti, zda to zvládnete sami, prostudujte si existující návod a podívejte se na video tipy.

Výhody a nevýhody nástroje

Jako každý nástroj má i tento šroubovák své výhody a nevýhody. Pracovníci při práci s ním zaznamenávají řadu klíčových výhod:

  • Účinné rozložení energie nárazu.
  • Mnohem menší fyzická námaha. Klasická verze vyžaduje větší sílu a intenzivní náraz.
  • Můžete jej obsluhovat bez pomoci partnera.

Nevýhody téměř neexistují, ale jsou běžné, pokud se nedodrží základní pravidla:

  • Pravděpodobnost poškození torzní hlavy. Verze jednoduchého rázového šroubováku má pevnou konstrukci, takže má delší životnost než modernizované řešení. Aby nedošlo k nepředvídanému zlomení, je třeba se vyvarovat nadměrných nárazů do mechanismu naklápění/otáčení.
  • Tendence k rychlému opotřebení. Ozubená kola a zuby pastorku jsou velmi náchylné na tření a rázové namáhání. Jejich životnost je výrazně ovlivněna dlouhodobým používáním.

Výhody vlastnoručně vyrobeného nástroje

Často je nutné vyšroubovat silně zrezivělé spojovací prvky. Co dělat, když standardní domácí nářadí nestačí?? Co můžete v této situaci udělat, protože domácí nářadí není pro tento úkol příliš dobré? Dobrým řešením je rázový šroubovák. Rezavé díly lze bez problémů odšroubovat. Aby bylo možné spojovací prvek při demontáži co nejsnadněji vyšroubovat, stačí jej navlhčit brzdovou kapalinou.

V některých situacích to však nepomáhá. Není třeba panikařit. Zkuste šroub znovu namazat brzdovou kapalinou a nechte ho chvíli působit. Kapalina rozpustí zatuchlou strukturu a vy můžete bez větší námahy použít rázový nástroj.

Nástroje

Velmi často musíme vyšroubovat rezavé šrouby nebo samořezné šrouby. Obyčejný šroubovák je v takových případech téměř nepoužitelný. I když se ho pokusíte odšroubovat obyčejným šroubovákem, poškodíte ho. V tomto případě nám pomůže „neobvyklý“ šroubovák, a to rázový šroubovák. Tohle je šroubovák, o kterém chceme mluvit.

Rázový šroubovák okamžitě rozeznáte od běžného šroubováku. Rázový šroubovák má zesílené ocelové tělo a je několikrát větší než jeho „kolega“. Sada obvykle obsahuje 2 nebo 4 bity (křížové a ploché). bity se vkládají stejně jako u běžného šroubováku.

Rázový šroubovák má otočný spínač (reverzibilní) a obvykle se používá k vyšroubování, ale pokud potřebujete nějakou součást utahovat, je dobré použít reverzní chod.

Princip fungování

Princip rázového šroubováku je velmi jednoduchý. při rázu se bit natočí na požadovanou stranu, ne moc (1-3 mm), ale stačí to k vyražení zaseknutého šroubu. Dále můžete použít běžný šroubovák. Hlavní použití je v počáteční fázi vyšroubování, kdy není možné šroubování provést ručně.

Jak používat rázový šroubovák? Po nastavení zpětného chodu šroubováku opatrně nasaďte bit na zaseknutý šroub a začněte do něj bušit, dokud se šroub nepohne. Pokud máte elektrický šroubovák, můžete jím snadno nahradit rázový šroubovák. Jak vidíte, rázový šroubovák pracuje poměrně jednoduše a efektivně.

Ke každému nářadí je obvykle přiložen návod a rázový šroubovák není výjimkou. Často jsou však tyto pokyny napsány v jiném jazyce. V takovém případě si můžete stáhnout návod k použití rázového šroubováku online, existuje jich mnohem více.

Rázový šroubovák FORCE

Rázové šroubováky FORCE jsou hojně využívány nejen běžnými uživateli, ale také profesionály, kteří potřebují účinný rázový šroubovák pro každodenní použití. Jedním z proslulých modelů na ruském trhu je FORCE 5064. Přečíst si ji můžete zde.

vysoce kvalitní rázový šroubovák, který je známý svou schopností odolávat velmi vysokému zatížení. Takové práce zahrnují práci s nářadím v těžkém průmyslovém prostředí, v opravnách vozidel, servisech apod., v průmyslových dílnách, autoservisech apod. д. Je však nepostradatelný i pro každodenní použití.

Pokud chcete nářadí, které vám vydrží mnoho let a které je jednoduché a účinné, je FORCE 5064 pro vás to pravé.

Podívejte se na fotografii rázového šroubováku, abyste mohli vizuálně posoudit jeho výkon.

vlastnoručně, vyrobit, rázový, šroubovák

Rázový šroubovák Stayer

Výrobky německé výroby jsou mezi našimi občany již dlouho známé jako vysoce kvalitní a bezpečné. se všemi výhodami, které k tomu patří. Navzdory mírně vyšší ceně je o ně velký zájem ze všech společenských vrstev. Německá společnost KRAFTOOL není výjimkou. Společnost je lídrem ve světě stavebních materiálů.

Rázový šroubovák pro instalaci a demontáž šroubových spojů funguje perfektně a překonává mnoho konkurentů. Kalené rázové bity z chrom-vanadiové oceli, které dlouhodobě velmi dobře odstraňují zaseknuté šrouby.

Sada šroubováků obsahuje 4 bity 36 mm a 2 bity 75 mm. Cena je ve srovnání s čínskými ekvivalenty vyšší, ale kvalita za to stojí.

Rázový šroubovák Torex

TOPEX je polská společnost, která vyrábí nářadí pro stavebnictví. Jedná se o jednu z mála společností, která vyrábí více než 1 500 různých produktů v kategorii ručního nářadí. Většina nářadí této značky (šroubovák není výjimkou) je určena pro amatérské použití a nedoporučuje se pro profesionální použití.

Dostupnost produktů činí tyto nástroje ještě populárnějšími. Nářadí značky TOPEX je k dostání v malých obchodech pro kutily i ve velkých supermarketech.

Rázové šroubováky TOPEX x6

Sada šesti různých rázových šroubováků TOPEX vám pomůže vyšroubovat jakýkoli šroub, který potřebujete. Vysoce kvalitní CrV ocel chrání šroubovák před poškozením a tím zachovává a prodlužuje jeho životnost. Tvrzený magnetický hrot usnadňuje používání nástroje. Tento typ šroubováku je určen pro použití v domácnosti, ale osvědčil se i v těžkém průmyslu.

Šroubovák Jonnesway SL 9,11 mm

Rázový šroubovák Jonnesway SL 9,11 mm je víceúčelové nářadí pro domácnost a náročné průmyslové použití. Nástroje mají dobrý poměr ceny a kvality. Šroubovák má dlouhou životnost a vynikající výkon. Profesionálové často používají model Jonnesway, protože odpovídá svému názvu.

výběr rázových šroubováků na trhu je nepřeberný, takže si každý může najít nástroj podle svých potřeb. Zde je seznam nejoblíbenějších a nejvyhledávanějších šroubováků, ale ve skutečnosti jich je mnohem více. Při výběru rázového šroubováku věnujte pozornost značkám, které mohou být o něco dražší, ale předčí vaše očekávání. I mezi levnými variantami jsou dobré, ale je jich velmi málo. Proto nešetřete na stavebních nástrojích, protože pokud jste lakomí, zaplatíte dvakrát.