Jak napájet akumulátorový elektrický šroubovák

Jak změnit akumulátorový elektrický šroubovák na šroubovák napájený ze sítě

Existují dva způsoby, jak vytvořit adaptér: použít starý akumulátor, protože má konektor, který se vejde do šroubováku, nebo připojit dráty přímo k rukojeti.

Připojením starého akumulátoru

Pro připojení staré jednotky postupujte následovně:

Nejprve je třeba demontovat akumulátor odstraněním šroubů, jak je znázorněno na obrázku.

Vyndání starých nikl-kadmiových baterií.

Poté je oddělte od kolíků konektoru.

Přímé připojení vodičů

Připojte vodiče přímo ke šroubováku takto:

Pro přímé připojení vodičů je třeba nejprve demontovat šroubovák, tj. šrouby, které drží obě poloviny pohromadě.

Zkontrolujte připojení, vyhledejte plusové a minusové svorky a zaznamenejte polaritu. Pro větší pohodlí bylo rozhodnuto odstranit spodní širokou část rukojeti.

Dále je třeba propojit vodiče, což lze provést pomocí pájky nebo staré dobré lepicí pásky.

Na závěr je třeba omotat dráty na výstupu z rukojeti, aby se lépe držely a izolovaly.

Chtěli jste vědět, jak vyrobit šroubovák přímo z nabíječky?

Gratulujeme! Nyní, když víte, jak přeměnit šroubovák na akumulátorový, můžete tyto znalosti využít v praxi

Ať už je šroubovák nabitý, nebo ne. Nemusíte se obávat o výdrž baterie

mobilita je důležitá?

Jakmile se baterie přestane nabíjet, stane se elektrický šroubovák zcela nepoužitelným nástrojem. Nákup nové nabíječky je nepraktický, protože často stojí až 50 % ceny nového modelu. Je tedy zcela oprávněné uvažovat o přepojení nářadí na síťové napájení.

Je možné obnovit vlastnosti baterie, ale toto řešení je pouze poloviční, protože situace se bude v budoucnu opakovat. Než se však rozhodnete pro nějaké řešení, musíte zvážit, jak naložit s mobilitou nástroje. Je to opravdu nutné?? Existují 2 možnosti případné úpravy elektrického šroubováku:

  • Nástroj s externím napájecím zdrojem. V tomto případě je vyrobeno samostatné zařízení. To není tak špatné, protože i objemný design lze umístit do těsné blízkosti zásuvky. Musíte se však smířit s omezeními spojenými s délkou napájecího a síťového kabelu.
  • Elektrický šroubovák se zdrojem napájení zabudovaným v místě baterie. Tento typ úpravy umožní vyhnout se montáži objemné konstrukce, která značně omezuje použití nástroje. I v tomto případě však může délka síťového kabelu představovat problém s přístupem. Kompaktní zařízení však mohou být použita v této funkci. Mohou být zakoupeny nebo stávající napájecí jednotky, pokud vyhovují svými vlastnostmi.

Způsoby „oživení“ elektrického šroubováku jsou velmi odlišné. Přesto si každá z těchto možností najde své příznivce, protože splňuje různé potřeby majitelů akumulátorového nářadí, jehož provoz se náhle stal nemožným.

Schémata a jejich popis

Možnost vlastní montáže PSU by měla být provedena se znalostmi v oblasti radiotechniky. Kromě toho byste si měli před montáží dobře rozmyslet, najít pouzdro pro montáž a vhodné rádiové prvky.

Jednoduchá varianta BP

Jednoduché schéma 1 PSU (elektrický šroubovák ze sítě 220 V), sestávající z výkonového transformátoru (vstupní diodový můstek), usměrňovače a kondenzátorového filtru.

Obr. 1. Napájení 18 V elektrického šroubováku

napájet, akumulátorový, elektrický, šroubovák

Transformátor musí být vybrán s výkonem 300 W a vyšším, napětí na vinutí II musí být v rozmezí 20 až 24 V a proud větší než 15 A. Pro diodový můstek použijte výkonné diody, které odpovídají proudu sekundárního vinutí. Výběr vhodného zdroje napájení pro elektrický šroubovák je obtížnější. Na výstupu usměrňovače musí být instalován kondenzátor s kapacitou 2000 uF (470 uF je v pořádku) a napětím 25 V nebo vyšším. Součásti musí být nadproudové a přepěťové. Všechny elektronické součástky jsou umístěny na desce gethinax, která je upevněna v pouzdře.

Univerzální napájecí adaptér

Navržená varianta univerzálního napájecího zdroje má vynikající vlastnosti a zvládne zatěžovací proud až 10 A. Výstupní napětí je 18 V, i když je možné vypočítat a vyrobit napájecí zdroj pro elektrický šroubovák 12 V. Tento napájecí zdroj lze použít jako nabíječku baterií (nabíječka baterií) a jako záložní zdroj napájení při odpojení od elektrické sítě (schéma 2).

Adaptér je namontován na regulátoru napětí, který se skládá z tranzistoru VT3 a VD2-VD5 (stabilitrony). Napájení se zapne pomocí přepínače SB1 a relé K1 sepne své kontakty. Napájení jde do transformátoru, který převádí střídavý proud na potřebnou hodnotu. Výstupní proud z transformátoru je přiváděn do usměrňovače. Usměrněné napětí se pak přivádí do AVR. Obvod obsahuje také proudový zesilovač založený na tranzistorech VT1 a VT2. K tomuto zesilovači je připojena zátěž. Režim nabíjení baterie (pohotovostní napájení) probíhá přes VD6 a omezovač v podobě rezistoru R4. Nabíjení baterie lze vypnout pomocí SB2.

Schéma zapojení 2. Univerzální napájecí zdroj pro elektrický šroubovák a nabíječku baterií

Při absenci napájecího napětí 220 V je relé bez napětí a napětí z baterie je přivedeno na ostatní kontakty relé (napájení přímo z baterie). Pojistky se používají pro ochranu proti zkratovému proudu a přetížení. Systém lze používat bez záložního zdroje napájení. Nejsou nutné žádné další úpravy.

Rádiové komponenty jsou uvedeny v příslušném schématu 2, jsou však možné i náhrady s protějšky, např:

  • VT1 a VT2 lze nahradit KT808 nebo KT819 se stejnými parametry. Tranzistory vyžadují chlazení, a proto je chladič nezbytný. Tranzistory mohou být utěsněny tepelnou pastou, aby se zlepšil odvod tepla. Analogy VT3 jsou KT815 nebo KT817. Všechny písmenné indexy jsou přijatelné.
  • Transformátor pro použití s výstupním výkonem vyšším než 150 W a zátěžovým napětím 14-16 V na vinutí II. Standardem je 12voltová baterie.
  • Relé K1 musí být střídavé od 220V a 3A.
  • Pojistka FU1 by měla být 3A, FU2 by měla být 10A.
  • Usměrňovač k použití jako hotový (KTs405A, v krajním případě KTs407A) nebo sestavený na diodách D231 a D242 (libovolný písmenný index). Dioda VD6 může být nahrazena podobnou, viz referenční kniha nebo internet.
  • Preferují se stabilitrony, protože mohou ovlivnit výstupní napětí, ačkoli sériové zapojení na požadovaný U.
  • Kondenzátory lze nahradit jakýmikoliv analogy podle referenčních dokumentů. U v řetězci, ke kterému je kondenzátor připojen, je třeba brát v úvahu.
  • Rezistory R2 a R3 (MLT-0,5), R1 a R4 (typ ПЭВ-10 nebo ВЗР-10).

Po montáži výrobek sestavíte a upravíte do vhodného vzhledu; design si zvolíte sami.

12 V adaptér

Adaptér je sestaven na čipu 7912 a je lineárním regulátorem. Tranzistor pro zvýšení napájení (obvod 3). Tuto stavebnici můžete použít také k napájení 18 V elektrického šroubováku, pro který je třeba počítat s transformátorem.

obrázek 3. napájení 12voltového elektrického šroubováku

Sekundárním zdrojem je transformátor, který má výstupní napětí 16 V (pro model 12 V DC) nebo 22 V (pro 18 V elektrický šroubovák). Usměrňovač je sestaven z běžných diod se zpětným napětím nad 50 V (lze použít hotové varianty). Vyhlazovací filtr je vysokokapacitní kondenzátor o hodnotě přibližně 10000 μF, ale čím vyšší hodnota, tím lépe.

Tento mikroobvod byste měli zakoupit ve specializovaném obchodě s hardwarem. Obvod navíc využívá LED diody, které umožňují provádět diagnostiku v případě výpadku napájení. Rádiový prvek 2N3055 je p-n-p tranzistor a může být nahrazen libovolným (v referenčních knihách hledejte analog s napětím asi 50 V a proudem více než 5 A). Pro výrobu desky s plošnými spoji je možné použít LUT. Postup výroby desky s plošnými spoji pomocí technologie laser-outsource (LUT) je podrobně popsán na internetu.

Nastavitelná úprava

Regulovaný zdroj napájení je uživatelsky velmi přívětivý a všestranný. Díky nastavitelnému napětí je možné napájet libovolné zařízení, používat jej k nabíjení baterie. Základním prvkem je čip typu LM317. Zesílení se provádí pomocí dvou tranzistorů 2N3055, ale můžete použít i výkonnější tranzistory, protože vám poskytnou větší výkon a umožní získat proud až 20 A. Tranzistory jsou namontovány na chladiči a je žádoucí použít v návrhu také ventilátor pro chlazení (chladič z osobního počítače na 12 V).

    Dvojité vinutí transformátoru pro 15 V a proud 10 ampérů.

  • Diody D1-D4 (diodový můstek): MR750 nebo jiné analogové diody.
  • tavné pojistky 1A a 10A. Druhý údaj se volí podle skutečného zatížení (spotřeby proudu).
  • Rezistory: R1 (2,2k pro 2,5W), R2 (240), R3 a R4 (0,1 pro 10W), R7 (6,8k), R8 (10k), R9 (47 pro 0,5W), R10 (8,2k).
  • Kondenzátory: C1, C7 a C9 (47n), C11 (22n), C2 (4700µ při 50V), C3 a C5 (10µ při 50V), C4 a C6 (100n), C8 (330µ při 50V), C10 (1µ při 25V).
  • Diody (lze použít analogy): D5 (1N4148, 1N4448 nebo 1N4151), D6 (1N4001), D10 (1N5401), D7, D8 a D9 (1N4001).
  • Mikroobvod: LM317.
  • Tranzistory: 2N3055.
  • Rezistory: P1 (5k), P2 (47 nebo 230W), P3 (10k).

Jak upravit akumulátorový šroubovák pro provoz na 220 V

Řemeslníci vymysleli několik způsobů, jak šroubovák upravit pro použití v síti. Všechny zahrnují napájení motoru požadovaným napětím prostřednictvím mezilehlého zdroje nebo měniče.

Tabulka: Možnosti napájení síťového šroubováku

  • Jednoduchá konverze.
  • Používá se stávající nabíječka baterií.
  • Napětí napájecího zdroje není třeba nastavovat.
  • Není nutný žádný zásah do elektrického obvodu šroubováku.
  • Jednoduchá konverze.
  • Krása inženýra. ze šroubováku vystupuje pouze napájecí kabel.
  • Žádné ztráty v nízkonapěťovém kabelu.
  • Není třeba zasahovat do elektrických obvodů šroubováku.
  • Vyhledání hotového kompaktního napájecího zdroje s požadovaným napětím.
  • Napájecí zdroj se v uzavřeném krytu zahřívá, je třeba dělat přestávky v práci.
  • Krásný technický kousek. ze šroubováku vystupuje pouze síťový kabel.
  • Žádné ztráty v nízkonapěťovém kabelu.
  • Není třeba zasahovat do elektrického obvodu šroubováku.
  • Je třeba sestavit obvod a najít rádiové součástky.
  • Průvodce musí mít zkušenosti s pájením, montáží a laděním elektrických obvodů.
  • Vyžaduje demontáž šroubováku a kabeláže.
  • Napájecí zdroj zabírá místo na stole.
  • Musíte najít vhodný zdroj napájení.
  • Snadná konverze.
  • Počítačové napájecí zdroje jsou snadno k nalezení.
  • Stačí jakýkoli napájecí zdroj s výkonem 300 W a vyšším.
  • Vyžaduje demontáž šroubováku a připojení k jeho obvodům.
  • Napájecí zdroj zabírá na stole hodně místa.

Typy bateriových článků

Napájení elektrického šroubováku 12 V vlastníma rukama

Tato zařízení používají prvky různých typů a napětí, z nichž každý má své výhody a nevýhody.

Nejběžnější jsou 1,2V Ni-kadmiové (Ni. Cd).

Pokročilejší 1,2V nikl-metal hydridové (Ni-MH) napájecí zdroje.

Nejmodernější lithium-iontová (Li-Ion) 3,6V baterie.

  • žádný paměťový efekt;
  • velmi nízký samovybíjecí proud;
  • vysokou měrnou kapacitu, aby se snížila hmotnost a velikost jednotky;
  • mnohonásobně více nabíjecích/vybíjecích cyklů než jiné typy baterií.

Tipy pro použití elektrického šroubováku

Po montáži napájecí sady 12-18 V je elektrický šroubovák napájen ze sítě. Musí se používat podle následujících pravidel:

  • Každých 20 minut udělejte přestávku, aby se buňka ochladila;
  • pokud používáte externí jednotku, ujistěte se, že je čistá. nesmí být zaprášená, špinavá. To způsobí rychlejší zahřívání jednotky a snížení její účinnosti;
  • Modernizovaný nástroj se nesmí používat ve výšce větší než 200 cm;
  • Jednotku vybavte proudovým chráničem (RCD). V případě problémů se sítí zachrání proudový chránič zařízení před poškozením;
  • všechny vodiče musí být bezpečně připájeny.

Varianty napájecích sad

Existuje několik způsobů, jak šroubovák upravit pro provoz v síti. Úkolem je napájet elektromotor zařízení pomocí mezizdroje.

Použití nabíječky notebooku

12voltový napájecí zdroj pro šroubovák si můžete vyrobit vlastnoručně, i když nemáte žádné technické znalosti. Pouze je třeba najít nepotřebnou nabíječku od notebooku, která má podobné technické parametry jako parametry pro napájení šroubováku. Hlavní je, aby výstupní napětí odpovídalo tomu, co hledáte (12-14 voltů).

napájet, akumulátorový, elektrický, šroubovák

Abychom dosáhli našeho cíle, musíme nejprve baterii rozebrat a odstranit vadné části. Následuje následující manipulace:

  • Vezměte si nabíječku na notebook.
  • Odřízněte výstupní zástrčku, odizolujte ji a pocínujte konce vodičů.
  • Připájení odizolovaných vodičů ke vstupním vodičům baterie.
  • Izolujte pájecí body, aby nedošlo ke zkratu.
  • V pouzdře uděláme otvor, abyste nemačkali drát, a konstrukci znovu sestavíme.

Hlavně počítačový zdroj napájení

K výrobě tohoto zařízení budete potřebovat blok z osobního počítače formátu A. Т. Je snadné ho najít, je to starý model napájecího zdroje, který lze snadno zakoupit na každém rádiovém trhu. Je důležité vědět, že můžete použít zdroj 300-350W s proudem 12V ne nižším než 16A.

Těmto parametrům odpovídají zejména pole formátu AT. Na těle tohoto zařízení je tlačítko napájení, které je při práci velmi praktické. Uvnitř je instalován chladicí ventilátor a obvod ochrany proti přetížení.

Postup převodu jednotky je následující:

  • Odstraňte kryt krytu B. П. Uvnitř najdete desku se spoustou drátů vedoucích ke konektorům a ventilátor.
  • Dalším krokem je vypnutí jističe. Najděte zelený vodič na velkém čtvercovém konektoru.
  • Spojte tento vodič s černým vodičem ze stejné zásuvky. Můžete si vyrobit propojku z jiného kusu drátu nebo ho prostě zkrátit a nechat v pouzdře.

Pak najděte menší konektor (MOLEX) ve výstupním svazku a proveďte s ním následující kroky:

  • Černý a žlutý vodič ponechte a zbylé dva zkraťte.
  • K černému a žlutému vodiči připájejte prodlužovací kabel pro pohodlné umístění PSU během provozu.
  • Připojte druhý konec prodlužovacího kabelu ke svorkám prázdného prostoru pro baterii. Je třeba to provést pájením, je možné udělat dobrý závit, při tom je třeba přísně dodržovat polaritu.
  • Udělejte v krytu otvor, abyste při montáži nemačkali drát. Vaše zařízení je připraveno.

Pokud máte touhu zušlechtit svou strukturu, tj. е. Pokud jej chcete umístit do jiné skříně, vyvrtejte otvory pro přívod vzduchu, aby se zdroj nepřehříval.

Napájení z nabíječky do auta

Pokud máte nabíječku baterií do auta, je velmi snadné vytvořit zdroj napájení pro šroubovák. K provedení konverze stačí připojit napájecí svorky na výstupu nabíječky k napájení elektromotoru.

Pokud máte nabíječku baterií s plynule měnitelným výstupním napětím, lze ji použít jako 18voltový zdroj pro šroubovák.

Řešení problémů

Baterie se skládají z několika prvků poskládaných za sebou, které nefungují současně, ale po částech. Pro nalezení poškozeného dílu musí být baterie plně nabitá a musí se nechat běžet na plnou kapacitu, dokud se nevybije. Poté rozeberte a změřte napětí jednotlivých článků. Díly, které nevykazují žádné nebo nižší napětí, by měly být plně vyměněny. Opravy se provádějí pomocí pájecího nástroje. Všechny články baterie jsou připájeny stejným páskem drátu, kterým byly komponenty spojeny.

Následující video ukazuje postup opravy spotřebiče krok za krokem:

napájet, akumulátorový, elektrický, šroubovák

Elektrický šroubovák je napájen ze sítě 220 V

Konečně jsem začal realizovat svůj dlouholetý nápad, a sice napájet elektrický šroubovák z 220 voltů. Nepochybně i někteří z vás mají šroubovák s opotřebovanou, nepoužitelnou baterií, která se již nenabíjí. V mé lokalitě jsem měl dva případy.

První z nich (černý) má provozní napětí 18 V. To je ten, který jsem původně zamýšlel napájet ze sítě, protože.к. a je pohodlný do ruky a poměrně výkonný. Není zde však žádné tlačítko. Je možné, že v budoucnu odříznu rukojeť a použiji ji jako vrtačku. Druhý je určen pro 12 V. Sloužil poměrně dlouho. Můžete samozřejmě koupit novou baterii nebo v krajním případě vyměnit plechovky. Přesto chcete mít vždy po ruce připravený nástroj, zejména proto, že elektrická vrtačka není vždy vhodná k použití.к. je těžký. Tuto myšlenku nám pomůže realizovat výkonový transformátor.

Byl použit snižovací transformátor TC-250-36. „250“. To je jeho jmenovitý výkon a 36 znamená, že výstupní napětí bude 36 V. Má magnetické jádro ve tvaru písmene O. Vinutí je navinuto tak, že polovina primáru je navinuta vlevo a druhá polovina vpravo. Sekundární vinutí je podobně navinuto na primáru. Není obtížné odlišit od sebe vinutí v transformátoru s potlačením, t.к. sekundární cívka je vyrobena ze silnějšího drátu a ta, která přijímá síťové napětí, je vyrobena z tenčího drátu. Je to proto, že jím protéká menší proud.

Vinutí mají symetrické uspořádání a obě poloviny 18 V jsou spojeny drátem (místo spojení je zřetelně vidět na obrázku níže). Použiji jednu polovinu.

Než však transformátor přetočíme, musíme nejprve změřit. Vyzývám vás, abyste byli při práci s proudem opatrní, nedotýkali se částí pod napětím a vždy zkontrolovali, zda je multimetr nastaven na správný měřicí rozsah.

Na pravé straně změříte napětí na polovině sekundáru. Jak je vidět, napětí je mírně vyšší než jmenovité, tj.к. Není připojena žádná zátěž.

Tak jsem odstranil jednu polovinu a nyní pokračovat v demontáži transformátoru. Mezi vrstvami papíru je velké množství parafínu.

Sekundární vinutí je v mém případě navinuto ve dvou vrstvách, oddělených vrstvou papíru. Abych snížil sekundární napětí z 18 voltů, musel jsem odstranit téměř polovinu závitů.

Při určování potřebného napětí počítejte s tím, že za transformátorem bude diodový můstek, který snižuje napětí asi o několik voltů. Přidání vyhlazovacího kondenzátoru však způsobí zvýšení napětí přibližně 1,4krát. Т.е. při absenci zátěže se usměrněné napětí na kondenzátoru rovná amplitudě hodnoty.

Při odvíjení sekundáru proveďte měření. Brzy jsem se ustálil na hodnotě 11,2 V, tj.к. Při připojení zátěže jsem se obával poklesu napětí.

Jakmile je transformátor připraven (i když někteří mohou použít hotový se správnými parametry), je čas seznámit se se schématem.

Pro přeměnu střídavého proudu na stejnosměrný pulzující proud je třeba připájet diodový můstek (VDS). Diodový můstek lze sestavit ze samostatné diody nebo použít hotový diodový můstek. Při výběru je třeba vzít v úvahu, kolik ampérů váš elektrický šroubovák spotřebuje (můstek pro vyzvednutí s rezervou).

Připájejte vodiče ze sekundárního vinutí ke svorkám diodového můstku, kde jsou umístěna písmena AC (střídavý proud).

A za můstkem je třeba připájet kondenzátor, aby se vyrovnalo zvlnění. Jeho napětí musí být nejméně dvakrát vyšší než síťové napětí elektrického šroubováku. Její kapacita je 470 uF až 2200 uF.

Pokud chcete, můžete před transformátor v obvodu přidat vypínač a pojistku.

Takže po zapojení obvodu jsem naměřil. Napětí naprázdno na výstupu zdroje (když není připojena zátěž) je 15 V. při spuštění elektrického šroubováku klesne napětí na 11,5 V, což je normální, takže o nic nejde. Plně nabitá nová baterie dávala 13 voltů.

Takto vypadá nástroj zevnitř. Zde najdete hranice tlačítka a také vidíte, že motor je řízen výkonným FETem.

Abych usnadnil připojení k napájecímu bloku, rozebral jsem baterii. Z něj potřebujeme kontakty. Tato část musí být pocínována. Pájení jsem prováděl pomocí kalafuny, ale v některých případech můžete potřebovat hliníkové pájecí tavidlo.

Při pájení vodičů z napájecího zdroje samozřejmě nezapomeňte na polaritu, která je obvykle vyražena na baterii. Oddělení je nyní velmi lehké. Drát byl utěsněn termálním lepidlem.

Testy ukázaly, že elektrický šroubovák funguje na powerpacku dobře.

K tomuto článku je přiloženo video, které podrobně ukazuje, jak sestavit napájecí zdroj, přetočit transformátor, připojit jej a otestovat.