Jak řezat keramické dlaždice bez řezačky na dlaždice

Vše o řezání dlaždic v domácnosti

Samozřejmě mluvíme o řezání obkladů a o tom, že keramické obklady nelze správně lepit, aniž bychom je v případě potřeby řezali. To vyvolává otázky, jak řezat doma a jaké nástroje lze použít a jaké jsou zvláštnosti tohoto typu práce.

Dlaždice a keramické obklady jsou od sebe téměř k nerozeznání, takže proces řezání tohoto materiálu je stejný

Cílem tohoto článku je tedy poskytnout tipy, jak řezat dlaždice. Při ořezávání obkladů a dlažeb vzniká potřeba pokládky v blízkosti různých inženýrských sítí: vodovodních trubek, kanalizace, topného systému apod., a při některých schématech pokládky, jako je diagonální, kdy se řeže keramika zejména hodně.

Tento proces má svá specifika, ale s určitými dovednostmi ho můžete zvládnout i doma. Vzhledem k fyzikálním a mechanickým vlastnostem keramických obkladů a dlažeb je nemožné je řezat bez použití nástroje nebo zařízení.

Konstrukce ručního nástroje

Abyste pochopili, jak nástroj používat, musíte zjistit, jak funguje. Pro řezání dlaždic mají ruční řezačky dlaždic společné zařízení. Hlavními konstrukčními prvky jsou:

Jedná se o pevnou kovovou základnu, na které jsou umístěny všechny díly. Obkladový materiál se na něj pokládá, proto mezi hlavní kritéria pro výběr zařízení patří rovinnost podpěry a rozměry podle velikosti obkladu.

Kromě toho je třeba věnovat pozornost protiskluzovým podložkám. Na jedné z jeho stran je také nesmazatelná stupnice a malý výstupek, který umožňuje zlomit keramický kus podél linie řezu.

Představují je dvě rovnoběžné trubky s hladkými vnějšími stěnami. V dražších verzích jsou nahrazeny I-nosníkem. Jejich úkolem je udržet pracovní mechanismus ve správné poloze pro obsluhu a umožnit tak stlačení dlaždice tím či oním způsobem. Slouží také k vedení spotřebiče.

Pevný řezací prvek pro ruční řezání dlaždic. Je vybaven řezacím kotoučem, pákou a speciální lámací patkou pro lámání obkladového materiálu.

Plošina, rámové prvky pod vodítky jsou obvykle vyrobeny z ocelolitiny, protože jejich kvalita určuje spolehlivost a životnost nástroje. Vozík a čepel musí být ještě odolnější, proto se při výrobě používá slitina wolframu a kobaltu. Aby se zabránilo klouzání plošiny po podlaze, jsou na spodní straně namontovány gumové podložky.

Tuto ruční řezačku na dlaždice mohou používat profesionálové i začátečníci. To není jediná výhoda, protože řemeslníci často vidí i další výhody:

  • tichý provoz;
  • snadné používání;
  • mobilita;
  • kompaktnost;
  • nízká hmotnost;
  • šetrnost k životnímu prostředí;
  • nízké náklady.

Existují však některé nevýhody. Zde je obtížné vytvořit kusy menší než 10 mm, hrana v místě zlomu je ostrá s mírnými nerovnostmi.

Pro velké plochy pod obklady a pro řezání silných porcelánových dlaždic volí řemeslníci raději elektrické analogy. Za zmínku stojí také vysoké procento nekvalitních kusů. U začátečníků se nezřídka stává, že se dlaždice zlomí podél zamýšlené linie, která může být pouze přímá.

užitečné tipy pro výběr správného nástroje

Správné použití řezačky na dlaždice nestačí k dosažení požadovaných výsledků. Nástroj musí být také kvalitní. Odborníci doporučují, abyste při výběru elektrického nářadí zvážili následující body:

  • Tuhost plošiny a rámu. Konstrukce musí být pevná, nesmí se viklat ani vrzat. Absence vibrací a pružnost monolitického zařízení je zárukou kvality a trvanlivosti. Totéž platí pro rameno.
  • Délka kovové základny. Zkrácené modely přicházejí v úvahu pouze pro jednorázové práce nebo v případě, že je domácí dílna vybavena dalším kompaktním nářadím.
  • Plynulý pohyb vozíku. Zde se za nejlepší řešení považuje nástroj, který je vybaven ložisky.

Užitečné mohou být mimo jiné další podrobnosti. S úhloměrem si můžete například zjednodušit řezání dlaždic pod určitým úhlem. Přídavný vozík pro jádrové bity usnadňuje vyvrtání otvoru na správném místě. K dispozici jsou vylepšení pro zvětšení opěrné plochy pro dlaždice, svorky.

Ruční řezačka na dlaždice

Tento nástroj umožňuje řezat dlaždice v přímém směru nebo diagonálně s šířkou řezu 5 mm a více. Lze jej použít k řezání dlažby a porcelánových obkladů. Jeho konstrukce se skládá ze základny a vozíku s diamantovým kotoučem. kolečkem, které se posouvá po kluzných plochách. Větší průměr pro hlubší řezy než u řezačky na sklo. Při opotřebení lze čepel vyměnit. Při výběru nástroje je vhodné zakoupit mechanismus s ložisky, která zajistí hladký pohyb řezného mechanismu.

K odlomení řezaného materiálu je k základní desce podél okraje připevněna rovná kovová lišta a za řezacím nožem malá páka ve tvaru T. Tato páka přitlačí dlaždici po řezu.

Začněte řezat dlaždice vyrovnáním materiálu na základně dlaždice podle vyznačené čáry. Pak je pevně zajištěn. Vozík se pohybuje ručně a provádí jeden řez. Dlaždice se pak tlakem na rukojeť rozdělí na části. Při této metodě někdy vznikají drobné odštěpky, které lze zamaskovat spárovací hmotou.

Oddělování dlaždic kleštěmi

Pokud nechcete získat čistou linii pro zastřihovač, můžete použít kleště nebo štípací kleště. Tato metoda je velmi jednoduchá: od okraje začněte odlamovat kousky materiálu, dokud nedosáhnete požadované velikosti dlaždice. Metoda není čistá. Často se stává, že nástroj odlomí velký kus z požadovaného dílu. Pokud však nemáte k dispozici jinou metodu, můžete si vystačit i s touto.

Všechny tyto metody řezání dlaždic jsou účinné pro jednorázové použití. Při profesionálním použití je však pro časté renovace lepší volbou běžná řezačka na dlaždice.

Způsoby řezání dlaždic

Pro domácí řezání dlaždic jsou vhodné především tyto metody. Ale použitelné nebo omezeně použitelné i pro jiné typy dlaždic. Dlaždice lze řezat bez řezačky na dlaždice následujícími způsoby:

Úhlová bruska (úhlová bruska)

Obecně lze říci, že se jedná o univerzální nástroj. Stejně jako v minulosti dokázali řemeslníci rozsekat dům jedinou sekerou, tak dnes dokážou vysekat cokoli jedinou úhlovou bruskou. Autor byl svědkem toho, jak vyříznout rovnoměrný kruhový otvor o průměru 5 cm.

Vezměte prosím na vědomí! Vhodné pro rovné a zakřivené tvary a s minimální zručností při práci s nástroji pro zakřivené linie jakéhokoli tvaru.

  • úhlová bruska. Jakýkoli výkon a jakýkoli druh svorky;
  • Řezný kotouč (kamenný nebo diamantový);
  • Ochranná přilba nebo ochranné brýle (povinné);
  • Ochranný celotělový oblek a rukavice (doporučeno);
  • Respirátor (doporučeno);
  • Svorka. V některých případech (upínací svěrák nebo svěrák) je navíc možné.

Dlaždice předem označte, nejlépe seškrábnutím čáry jakýmkoli ostrým nástrojem. V krajním případě lze čáry nakreslit stavební značkou. Při práci vzniká velké množství prachu a vyznačené čáry se mohou při odstraňování setřít.

Malé rovné řezy podél okrajů dlaždice lze provést položením dlaždice na rovný povrch stolu nebo na podlahu. Nejdříve provede několik milimetrů hluboké řezy do povrchu. Při této operaci stačí vlastní hmotnost dlaždice a třecí síla k tomu, aby výrobek udržely na místě. V případě hlubších řezů může být hrana také přišlápnuta nebo podepřena pomocníkem. Při provádění zakřivených řezů je lepší upnout obrobek k desce stolu nebo jej upnout do svěráku tak, že pod čelisti umístíte kusy lepenky nebo silné látky.

Tip! Pod obrobek položte kus překližky, aby nedošlo k poškození stolu nebo povrchu podlahy.

  • Na vnějším okraji se značky opakovaně přejíždí po celé délce. Prohloubení až o 3 mm v jednom průchodu. Operaci opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku;
  • Pro malé úseky o délce do 2 cm, pro celou tloušťku najednou;
  • Vyznačte si obě strany. Na obličeji se provede povrchový řez (do 3 mm). Poté řežte z rubové strany (až 3 mm na jeden průchod), dokud nedosáhnete cíle. Zabrání se náhodnému poškození čela řezným nástrojem.

Doporučuje se pro obtížné řezy: na hranách nebo zakřivených plochách. Důvodem je, že při této metodě vzniká velké množství prachu, spotřebuje se mnoho řezacího materiálu, je časově a pracovně náročná. Obyčejnou přímku pro střihač lze řezat mnohem jednoduššími metodami.

Elektrická skládačka

Pokud nemáte k dispozici řezačku na dlaždice ani úhlovou brusku, můžete použít elektrickou skládačku. Mnohými podceňovaný nástroj!

Vezměte prosím na vědomí! Stejným způsobem lze použít ruční skládačku s pilkou na kámen. Rychlost řezání je však řádově nižší.

  • Skládačka. Vhodné pro všechny kapacity;
  • Kamenná pila;
  • Ochranné brýle (doporučeno).

Řezání obvyklým způsobem. Pilování příliš zaoblených řezů je problematické, pilník se zasekává. Ne silné (stěnové) dlaždice lze dobře řezat. Řezání porcelánových dlaždic touto metodou je velmi obtížné. Doporučuje se materiál předem namočit, aby se to trochu usnadnilo.

Doporučuje se při řezání zakřivených profilů s velkými poloměry zakřivení.

Řezák na sklo nebo jiný špičatý nástroj

Touto metodou lze řezat pouze dlaždice. Pouze v přímce. Další omezení. kousky by neměly být menší než 2 cm na šířku.

  • Řezačka skla. Místo řezáku na sklo lze použít jakýkoli nástroj s ostrým břitem. Řezný nástroj by měl být nejlépe vyroben z tvrdých materiálů: diamant, šlehač apod.д. Příkladem řezných nástrojů jsou vrtáky, kopinaté děrovače, univerzální nože atd;
  • Kovové pravítko nebo jakákoli rovná kovová lišta. V krajním případě jakéhokoli materiálu. Pak ale musíte být velmi opatrní při škrábání čáry pro řez trimrem, protože byste mohli proříznout pravítko a škrábanec by se na dlaždici dostal do strany.

Abyste dosáhli ostrého řezu bez třísek a odchylek do stran, je třeba škrábání provádět velmi pečlivě. Stačí poškrábat vrchní lesklou vrstvu.

Tip! Věnujte pozornost začátku a konci vzoru škrábání. Často se stává, že na samém začátku a na samém konci není škrábanec dostatečně hluboký. Důvodem je nedostatečný tlak a psychologie. Na začátku si ji jen vyzkoušejte a tlak se sníží. Na samém konci dochází ke zrychlení a riziko je „promazáno“. To může způsobit, že se kloub v těchto místech odlepí od okraje.

Při bodání proveďte několik tahů, abyste dosáhli hlubokého škrábance.

vroubkování závisí na tvrdosti a ostrosti použitého nástroje. Pokud je nástroj dostatečně tvrdý a naostřený (fréza na sklo s ostrým válečkem, kopinatý naostřený pobeditový vrták apod.).д.), stačí jeden průchod s dostatečnou silou. Pokud je nástroj tupý nebo vyrobený z měkkého materiálu (kuchyňský nůž), je nutné provést několik přejezdů. Nakonec by drážka měla být hlubší než lesklá vrstva.

  • Ostrý, rovný úhel. Držení dlaždice oběma rukama na různých stranách rizika. Použijte skóre ostře ze vzdálenosti 5.10 cm proti rohu ze zadní strany dílu. Předtím pečlivě zamiřte, aby byl úder veden co nejpřesněji na místo zlomeniny. Úhelník může být jakýkoli, pokud je ostrý a tvrdý (kovový úhelník, dřevěné prkno). Je žádoucí, aby se roh z důvodu pohodlí zvedal asi 10 cm nad povrch. V opačném případě hrozí, že při úderu rukou do povrchu dojde ke změně směru úderu a dlaždice se vylomí z drážky;
  • Na pevné tyči. Dlaždice se položí na dlouhou tvrdou tyč, přičemž zadní strana je zarovnána s polohou drážky. Pak oběma rukama pevně přitlačte na obě strany. Kousky mohou být libovolného tvaru, ploché, o průměru 8 až 15 mm (vrták, kulatá tužka atd.).д.). Přednostně by délka neměla být menší než 2/3 délky přestávky. Můžete vylomit části dlaždice, ale ne celou její délku;
  • Mezi svorkami. Vhodný jak k rozbíjení celých dlaždic, tak k vylamování velkých částí. Přístupy jsou různé, ale podstata je stejná. Upevněte dlaždici mezi obě svorky v místě zlomu. Mohou to být dva kusy dřeva nebo silná překližka. Lze vyrobit malý stroj: dva pláty překližky upevněné na jednom konci samořeznými šrouby, dlaždice se dovnitř vkládají tak, že se silou od sebe odtlačí. Hlavní je mít rovné a ostré hrany a přesně vkládat materiál do linky pro rizikový ořezávač. Po umístění přitlačte na konstrukci vlastní vahou a poté pevně přitlačte na vyčnívající hranu.

Řezání vodním paprskem

Pokud máte hodně práce a potřebujete řezat tvrdé keramické dlaždice, ale nemáte úhlovou brusku nebo řezačku na dlaždice, je lepší využít služeb firem, které se zabývají řezáním stavebních materiálů. Řezání vodním paprskem je nejlepší způsob.

Touto metodou lze doma ručně vyřezávat i ty nejsložitější tvarové prvky. Jde o to, že se na povrch dlaždice aplikuje vysokotlaký jemný proud vody smíšený s nejjemnějšími tvrdými brusnými částicemi, jako je písek. Počítačem řízený proces umožňuje pracovat i s těmi nejsložitějšími vzory.

V tomto článku jsme se podívali na několik způsobů, jak doma řezat dlaždice bez použití řezačky na dlaždice. Každá metoda je svým způsobem dobrá. Volba konkrétní alternativní metody závisí na množství práce s obklady a dovednostech mistra. S těmito nástroji se obejdete bez nákupu speciální frézy na dlaždice.

Je vhodné využít neocenitelných zkušeností odborníků

Pro řezání materiálu při domácím obkládání jsou nezbytné tyto nástroje

  • Rovný povrch;
  • pravítko s rovným okrajem na jednom konci, tzv. „úhelník“;
  • Vrták s pobeditovou špičkou;
  • Řezačka na sklo, kancelářský nůž;
  • „Řezačka dlaždic“ je miniaturní řezačka dlaždic s kolečkem na řezání dlaždic na jedné straně a příčnou vypouklou deskou na straně druhé;
  • vrtačku s „jádrovými bity“;
  • skládačka s diamantovým drátem;
  • „úhlová bruska“.
řezat, keramické, dlaždice, řezačky

Je důležité si uvědomit, že před řezáním obkladového materiálu je třeba připravit. Pokud keramické dlaždice před prací s nimi na třicet minut namočíte, vyřešíte problém s prachem, křehkostí a zvýšíte jejich poddajnost.

Chcete-li přesně naříznout kus dlaždice, musíte v lesklém povrchu vytvořit přesnou drážku a pak ji rychlým a jistým tahem zlomit. To lze snadno provést pomocí různých nástrojů: frézy na sklo, vrtáku s tvrdokovovou špičkou, řezačky na lepenku a vodicího pravítka. Postup je ve všech případech stejný:

Řezačka na sklo je nejsnadněji dostupným nástrojem pro řezání dlaždic

  • položte dlaždici na rovný povrch vnitřní stranou dolů;
  • Tužkou a „čtverečkem“ vyznačte potřebné značky a nakreslete jasnou čáru pro ořezávač;
  • Podél pravítka nakreslete rýhu a mírnou silou přitlačte na frézu na sklo nebo vrták;
  • Vložte vrták pod čáru zářezu ořezávače, přitlačte dlaždici z obou stran a přerušte ji. Případně můžete dlaždici rozbít tak, že ji položíte na okraj stolu podél linie řezu a prudce na ni zatlačíte.

Kleště na kolečkách se k rozbíjení dlaždic používají snadněji, protože jsou k tomu určeny. Stačí umístit příčnou desku nahoru tak, aby vyříznutá drážka vedla přesně středem přítlačné desky, a pak stisknout kleště. Tím se vytvoří čistý řez.

Upněte dlaždici kleštěmi ve středu vyznačené čáry a stiskněte úchyty

Pokud nemůžete použít speciální nástroje, můžete si řezací nástroj na dlaždice vyrobit doma. Například vrtací kladivo o průměru 6 nebo 8 milimetrů lze na diamantovém kotouči brousit jako tužku. Hlavní je, aby se neodštípla pobeditová vrstva a špička byla hladká. Zaoblený tvar hrotu umožňuje provádět hluboké řezy, pokud je aplikován na „úhlovou“ stranu.

řezat, keramické, dlaždice, řezačky

Všechny výše uvedené metody se doporučují pro řezání obkladů a dlažeb, ale pro silnější a tvrdé podlahové dlaždice je třeba použít jiné nástroje.

Kromě nářadí, které máte po ruce, je vhodné použít například „úhlovou brusku“. K jeho vybavení jsou nejvhodnější žulové kotouče s hladkou korunou a diamantové kotouče, které umožňují rychlé prořezání obkladového materiálu.

Řezání úhlovou bruskou je poměrně jednoduché a přístupné i neprofesionálům

Sekvence řezání může být následující:

  • Nejdříve je třeba pomocí řezačky na sklo nebo speciálního vrtáku vytvořit dostatečně hlubokou čáru pro zastřihovač. Toho dosáhnete několika tahy po vnějším povrchu.
  • Poté začněte úhlovou bruskou opatrně řezat podél vnějšího okraje řezu. Je žádoucí, abyste se nedostali hlouběji než 3 milimetry. Pokud takový postup provedete 2-3krát, můžete získat kvalitní řez.

Řezání dlažby lze provádět i jiným způsobem:

  • Na lesklém povrchu můžete také vytvořit drážku pomocí stejných šikovných nástrojů.
  • Obraťte dlaždici a úhlovou bruskou nařežte podél vnějších okrajů přesně podle značek na vnitřní straně.
  • Po rozlomení je vhodné okraje obrousit smirkovým papírem.

Rovné a zakřivené řezy do dlaždic lze provádět pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem. Jeho produktivita je srovnatelná s elektrickou řezačkou na dlaždice. Přestože kvalita řezu s „úhlovou bruskou“ je nižší, je tento nástroj nepostradatelný, pokud potřebujete provádět mobilní práce velkého objemu. Po řezu je často nutné broušení.

Použité nástroje a metody řezání

Ne každý člen domácnosti má potřebné nástroje, které mohou být potřebné k řezání keramických nebo glazovaných obkladů. Proto je často nutné používat improvizované nástroje. V této části doporučujeme seznámit se s podrobnostmi a metodami, které se budou hodit v jednotlivých případech.

Použití řezačky na sklo

Řezačka na sklo je jednoduchý nástroj, který je po ruce. Ten by se měl používat pouze v případě, že je třeba řezat tenké dlaždice. Měla by být používána pouze k provádění rovných řezů, zejména pokud nejste na tento typ práce zvyklí. Správný střih provedete podle pokynů krok za krokem:

  • Vezměte tenký kovový pásek (lze použít i dlouhé pravítko) a umístěte jej na zamýšlenou linii řezu.
  • Pomocí řezačky na sklo poškrábejte glazuru dlaždice a dbejte na to, abyste vyvíjeli stejný tlak po celé délce linie.
  • Nezapomeňte věnovat pozornost začátku a konci škrábnutí. Nesmí být příliš zřetelné, protože hrozí riziko, že řez bude na okrajích odříznut do strany.

Po vyznačení tenké čáry můžete začít rozdělovat stavební materiál na fragmenty. Za tímto účelem nabízíme několik jednoduchých možností:

  • Použití rovného, ostrého úhlu. Ideální je, pokud se jedná o svislou nebo vodorovnou kovovou konzolu nebo dřevěné prkno dostatečné tuhosti. Před úderem vezměte dlaždici za dvě protilehlé části od linie řezu. Miřte tak, aby byl úder co nejblíže čáře na zadní straně. Pak jednou klepněte dostatečnou silou. Zvolte takový roh, aby se zvedal nad povrch o 10-15 cm, čímž zabráníte zachycení ruky o povrch, což by mohlo způsobit zkosený řez;
  • použití pevné tyče. Může to být pevná tužka, vyztužená tyč o průměru nejméně 8-15 mm. Ujistěte se také, že je délka dostatečně dlouhá, abyste mohli provést celý řez najednou. Položte dlaždici zadní stranou na vřeteno a udeřte oběma rukama současně na obě strany linie řezu;
  • umístění mezi svorky. Upněte dlaždici mezi dvě svorky v místě zlomu. Jako blokovací bloky lze použít například dvě malá prkna nebo malé kousky pevné překližky. Ujistěte se, že jsou okraje podél linie řezu dokonale rovné a tenké. Na jedné straně připevněte obě tyče samořeznými šrouby a poté mezi ně silou umístěte dlaždici. Po přitlačení dlaždice na místo přitlačte na konstrukci a udeřte prudce do vyčnívající části dlaždice.

Všechny výše uvedené možnosti lámání a vrubování pomocí řezačky na sklo jsou vhodné pouze pro obklady a dlažby. První metoda není pro fragmentaci porcelánových kameninových podlah použitelná, protože materiál je silnější a nelze jej tímto způsobem rozdělit.

Řezání úhlovou bruskou

Úhlová bruska je odedávna považována za univerzální nástroj, a proto se často používá také k řezání dlaždic. K provedení řezu v obkladačkách nebo porcelánových dlaždicích je zapotřebí celý algoritmus. Tento postup se skládá z následujících kroků:

  • Připravte se na práci. Používejte osobní ochranné pomůcky, jako jsou rukavice, ochranné brýle a respirátor.
  • Poté si na vybrané ploše dlaždice vyznačte místo, kde má být proveden řez. Použijte k tomu frézu na sklo, ostrý diamantový nebo pobeditový vrták. Linii trimru můžete nakreslit fixem. Tato verze značení je však nespolehlivá, protože při čištění nečistot se nakreslený pruh setře.
  • Položte dlaždici na rovnou plochu tak, aby její část ležela na okraji. Odřízněte vrchní vrstvu dlaždice o 2-3 mm a postup opakujte, dokud materiál nerozdělíte na požadovaný počet dílů. Hluboký řez můžete provést ihned, ale v tomto případě je nutné ho provádět postupně 2,5 až 3 cm podél linie. Je nutná pomoc pomocníka, nebo je nutné surové dlaždice bezpečně připevnit svépomocí.

Důležité! Při řezání dlaždic pod ně nezapomeňte položit kus staré překližky nebo jiného plechu, který můžete postrádat. Pomůže zachránit stůl nebo jiný povrch, pokud jsou řezy příliš hluboké.

Než se však pustíte do řezání dlaždic úhlovou bruskou, musíte najít tu správnou metodu. Může to být některá z následujících možností:

  • Prohloubení se opakuje až o tři milimetry, dokud nejsou dlaždice zcela odděleny;
  • při vytváření malých řezů po 2 cm je nařízněte na plnou tloušťku;
  • S označením na obou stranách a řezem na zadní straně. Tato možnost zabrání poškození vrstvy glazury na přední straně dlaždice, pokud je přítomna.

Pro tento typ práce používejte pouze nové nebo dokonale nabroušené kotouče. V opačném případě může dojít k porušení fragmentace dlaždic.

Stručně řečeno, to podstatné

K domácímu řezání dlaždic se používají nástroje s karbidovými frézami, válečky nebo výměnnými kotouči.

Keramické dlaždice se téměř nikdy neřežou řezačkou na sklo. Ruční řezačky na dlaždice se používají.

S vyměnitelnými diamantovými kotouči je přípustné použití úhlové brusky, kotoučové pily, elektrické řezačky na dlaždice.

Umělecké řezání lze provádět ruční skládačkou s diamantovým drátem nebo sofistikovanějším vodním paprskem.

Otvory ve tvaru kruhu se vytvářejí pomocí vrtáků, korunky nebo baleríny. Pro větší průměry se používá úhlová bruska nebo přímočará pila.