Jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů bez třísek

Průvodce ohýbáním kovového úhelníku

Někdy je třeba díl nebo výrobek oříznout pod určitým úhlem. Bagety, lišty, lišty, podlahové lišty a podobné interiérové prvky je zpravidla třeba ořezávat pod úhlem 45 stupňů. Tento úkol zvládne každý. Hlavní je nespěchat, nebýt nervózní a vše se vydaří.

Koupit prefabrikované rohové prvky

Samozřejmě, že nejjednodušší způsob, jak se neobtěžovat s ořezávání konkrétní část, a koupit připraven, není třeba léčby a ořezávání. Tyto díly a prvky se dnes prodávají všude ve velkých supermarketech nebo menších obchodech.

Například v případě lišt nebo filetů jsou k dispozici speciální rohové díly, které dokonale zapadají do rohu a není třeba je ořezávat. Stačí je přilepit na místo a pevně přitisknout.

Čím a jak řezat dlaždice pod úhlem 45 stupňů

Elektrická řezačka dlaždic

Elektrická řezačka dlaždic je drahý, ale nepostradatelný nástroj pro mnoho prací při řezání dlaždic. Řez se provádí v přímce a pod zvoleným úhlem. Lze nastavit od 0 do 45. V praxi se dlaždice nejčastěji řežou pod úhlem 45 stupňů. Vysoce kvalitní modely jsou vybaveny chladicím systémem. Tím se zabrání přehřátí dlaždice a nástroje a sníží se prašnost na pracovišti. Kvalita řezu není ovlivněna průtokem vody.

Práce s vodou chlazenou řezačkou na dlaždice

45stupňový řezací stroj na dlaždice s chladicím systémem lze provozovat vysokou rychlostí.

Pokud chcete ořezávat tvrdé a drahé materiály, jako jsou porcelánové dlaždice, zvažte použití elektrického nářadí. Nejoblíbenější jsou následující modely:

  • Zubr EP-200-1000S (Rusko). stacionární řezačka podlahových dlaždic. Jedná se o drahý stroj (21-22 tisíc), který je určen pro profesionály a umožňuje řezat dlaždice libovolné tloušťky.
  • Zubr EP-180-600H (Rusko). kompaktní stolní model. Řeže a zkosí dlaždice rovně a pod úhlem 0 až 45 stupňů. Vyznačuje se nízkou hlučností a bezprašným provozem: voda je přiváděna do místa řezu. Rozumná cena (4000 ) může být atraktivní pro začátečníky.
  • Feida TC 200 a Feida TC 250 (Čína). umožňuje přesné a kvalitní zkosení v úhlu od 0 do 45 stupňů.
  • Obráběcí stroj na řezání dlaždic Einhell TH-TC 618 (Čína) umožňuje řezat a ořezávat různou keramiku za předpokladu, že hloubka ořezu nepřesáhne 22 mm.

Pokud se glazura na dlaždici při řezání (řezání pod úhlem) odře, bude zubatá. V tomto případě je nutné zubaté hrany pečlivě obrousit smirkovým papírem.

Pokud dlaždici nařežete pod úhlem o něco menším než 45 stupňů, snáze vytvoříte pravý úhel.

Tento nástroj budete potřebovat, pokud instalujete obklady a dlažby a potřebujete v materiálu udělat mnoho podřezů.

úhlová bruska

Pracovat v jednom bytě a koupit si elektrickou řezačku na dlaždice není racionální. Keramické dlaždice lze řezat pod úhlem 45 stupňů pomocí brusky (úhlová bruska). Pilování rohu diamantovým kotoučem je snazší a rychlejší. Okraj bude pravděpodobně nerovný. Takové nedokonalosti se u želv brousí. Pokud potřebujete pilovat materiál při pokládce dlaždic pouze v rámci jednoho bytu, můžete místo toho použít levnější variantu: odnímatelný brusný kotouč se suchým zipem.

Důležité! Vyberte si výkonnou úhlovou brusku s regulátorem otáček (nastavuje minimální otáčky při ořezávání).

Modely jsou cenově i technicky dostupné:

Kvalitní diamantové kotouče:

  • BIZON 0512003, tloušťka 1,8 mm;
  • Union 9020-04-150x22K, h= 2 mm;
  • Expert (180×25.4/22.2 mm) PRACTICE 034-793 (pro porcelánovou kameninu);
  • Profesionální KEOS DBP01.200 na porcelánové kamenině (180×25).4/22.2).

Kvalita řezu závisí na typu brusného nástavce pro konečný řez pod úhlem 45 stupňů. Diamantový kotouč (pružný, brusný) AGSHK 100 0 „Želva“ poskytuje dobrý výsledek.

Použití smirkového papíru

Tento materiál se nejčastěji používá k zakrytí nedokonalostí předběžné práce, když je glazura poškozená nebo odštípnutá. Existuje i další možnost použití smirkového papíru.

Místo profesionálních nástrojů a nutnosti zachovat vrstvu glazury se na líci provede řez řezákem na sklo. Poté se na zadní straně vytvoří úhlovou bruskou zářez ve tvaru písmene V, který musí být proveden po celé šířce dlaždice. Stačí prvek zlomit a zbývající práce se dokončí smirkovým papírem.

Někteří řemeslníci se snaží snížit náklady na práci a používají pouze běžný brusný papír. V tomto případě se pilování rohů dlaždic pod úhlem 45 stupňů provádí samo, přičemž se sleduje stav hlíny a samotné glazury. Pokud to přeženete, dojde k poškození dlaždic, a proto budete muset utratit peníze za nákup podobného materiálu. Důležitou roli hraje také hrubost samotného brusného papíru, která by se měla lišit.

Pro přesné zarovnání jsou vhodné dvě verze materiálu pro vytvoření úkosu 45 stupňů:

První se používá jako hrubý obklad, druhý k vytvoření skutečně rovného a kvalitního povrchu. Teprve pak lze dlaždice položit do rohu bez obav z kritiky. Pokud se budete při vytváření 45stupňových zářezů řídit požadavky a doporučeními odborníků, nebudete mít žádné otázky ohledně tvaru rohů dlaždic. Nakonec lze dokonce říci, že výsledkem je dlaždice bez rohů.

Pro větší přehlednost si prohlédněte následující tematická videa, jejichž výběr uvádíme níže.

Tipy od odborníků

Pro práci s porcelánovými dlaždicemi je vhodnější použít profesionální elektrickou řezačku na dlaždice, která je uzpůsobena pro práci s tvrdším materiálem. A protože samotný materiál je dražší, chcete minimalizovat jeho ztráty během zpracování.

Při pilování může být úhel ostřejší než 45 stupňů. To usnadňuje lepení dlaždic v pravém úhlu.

Při práci se zkosenými rohy je velmi důležitá kvalitní spárovací hmota, protože ucpanou dlaždici lze zachytit i páskem oděvu. To může způsobit odlomení kusu. Pokud dojde k odštípnutí dlaždice, ale vy ji v tuto chvíli nehodláte vyměnit, spárovací hmota pomůže vadu zakrýt. Jsou k dispozici v různých barvách, takže je snadné sladit barvu dlaždic. Existuje také další možnost: použít stávající spárovací hmotu a natřít ji barvou v požadovaném odstínu.

Pokud jsou po pokládce dlaždic ve spárách viditelné drobné nedokonalosti, např. po nepovedeném broušení glazury, můžete použít maskovací hmoty, které nedokonalosti zakryjí. Takové prostředky se snadno používají. víčko se obvykle dodává s malým kartáčkem. Hlavně si pečlivě prostudujte pokyny. Všimněte si, že mluvíme o velmi drobných vadách, nikoli o odštípnutých kouscích keramiky. Korekční nástroj bude nepostradatelným pomocníkem, v případě potřeby „odbarvit“ malou trhlinu v dlaždici, a na jakémkoli keramickém výrobku.

S dostatečnými zkušenostmi s dekoračními materiály zvládnete vše sami. Pokud nemáte potřebnou kvalifikaci a finance umožňují najmout zkušené pracovníky, je lepší důvěřovat profesionálům. pak nemůžete pochybovat o kvalitě práce.

Informace o pilování dlaždic pod úhlem 45 stupňů naleznete níže.

Jaký řezný kotouč na dlaždice pro úhlovou brusku?

Existuje nejméně 6 typů kotoučů vhodných pro použití s úhlovými bruskami. Kvalita práce a rozmanitost výsledků, které řemeslník požaduje, závisí na volbě hlavy brusky na kámen.

Kamenné disky

Brusné kotouče se nejčastěji vyrábějí z kamene. Jedná se o pevnou základnu o tloušťce nejméně 6 mm. Díky své pevné základně jsou kamenné kotouče ideální pro broušení nástrojů, které běžné brusné nástroje nezvládnou.

Kamenné kotouče nejsou zpravidla vhodné pro řezání obkladů a dlažeb, protože mají tloušťku. Můžete je však použít k broušení nástrojů, které máte po ruce, bez velké námahy. Kamenný kotouč s lepenými brusnými papíry je vhodný pro broušení. Doporučuje se škrábání dlaždic měkkým brusivem s označením 20, 150, 180.

Ocelové kotouče

Ocel je složitá slitina železa a uhlíku s příměsemi křemíku, síry, manganu a fosforu. Uhlíková složka, která nepřesahuje 2,14 %, dodává oceli vysokou pevnost a tvrdost. Používá se proto jako základní materiál pro řezné kotouče úhlových brusek.

Elektrokorundum je další variantou povlakování ocelových bitů. Toto brusivo je vyrobeno z krystalického oxidu hlinitého nebo syntetického korundu, který zlepšuje řezné vlastnosti kotouče. Jsou označeny modrou barvou a používají se k řezání různých kovových dílů, jako jsou profily, plechy, úhelníky, tvarovky a trubky.

Řezání dlaždic na těchto kotoučích je o to snazší, i když pracujete s velmi silnými dlaždicemi a porcelánovými obklady.

Segmentové řezačky na sucho

Tato verze je k dispozici také v ocelovém provedení, ale od standardní verze se liší tím, že je drážkovaná. Jsou umístěny podél okraje výrobku směrem ke střední části a rozdělují jej na stejné segmenty.

Frézy se segmentovým ostřím se používají pro velmi tvrdé porcelánové dlaždice a přírodní kámen. Díky segmentovým drážkám v čepeli vydrží déle než jiné modely. Zvyšuje životnost a chlazení vzduchem při řezání.

Jedinou nevýhodou nástroje pro řezání za sucha je vysoké riziko vzniku třísek.

Sekáček na masivní dřevo

Pevná řezací tryska se navzdory svému názvu používá k řezání za mokra. Nemá tepelné odlehčovací štěrbiny, a proto vyžaduje chladicí kapalinu. vodu v řezné zóně. Kvůli tendenci k přehřívání nepracuje kontinuální suchá řezačka déle než 15 sekund bez přerušení. Nechte jej ještě půl minuty běžet na volnoběh, aby se ochladil.

V opačném případě se stříbrná pájka uvolní, diamantový povlak se setře a kolečko ztratí svůj původní tvar.

Pevná suchá fréza poskytuje lepší řez. Nejdůležitější je nezapomenout na zásobování vodou. Lze jej přivádět hadicovou přípojkou nebo připojením specializovaného nástavce.

Kombinované modely disků

Kotouče na řezání dlaždic úhlovou bruskou mají svůj název díky své schopnosti pracovat za sucha i za mokra. Jedná se o mezistupeň mezi segmentovými brusnými kotouči a suchými frézami:

Diamantové kolo

Odsávání keramických dlaždic pro úhlové brusky je nejdražší, ale také nejkvalitnější volbou pro úhlové brusky. Co dokáže diamantový kotouč řezat:

Uhlíkový povlak na příslušenství má různou tvrdost a složení.

Řezání dlaždic diamantovým kotoučem je povoleno pouze s diamantovými kotouči, které jsou kompatibilní s dlaždicemi.

Diamantové úhlové brusné bity mohou být také plné nebo segmentové. Existuje ještě jedna varianta. turbomlýnek. Používají se tam, kde je třeba řezat dlaždice pod úhlem při vysoké rychlosti.

Bezpečnostní pokyny pro úhlové brusky

Při používání tohoto nářadí je třeba vzhledem k jeho kategorii nebezpečnosti dodržovat následující bezpečnostní opatření:

  • Použitá úhlová bruska musí být opatřena ochranným krytem, aby se zabránilo přímému vniknutí jisker nebo třísek do stroje.
  • Z důvodu pohodlnosti prováděných prací a zabránění poškození kabelu spotřebiče by délka jeho šňůry neměla být menší než 2 m.
  • Při řezání dlaždic používejte ochranné pomůcky, jako je respirátor, rukavice, kombinéza, ochranné brýle a pevná obuv.
  • Po zapnutí je třeba úhlovou brusku držet pevně oběma rukama a materiál řezat otáčením frézy směrem od sebe.
  • Vyhněte se nadměrnému tlaku na disk.
  • Abyste předešli úrazu elektrickým proudem, neřežte materiál ponořený do vody.
  • Doporučujeme používat nářadí ve větraném prostoru, protože prach, který vytváří, může být výbušný.
  • Pro každý řezaný materiál musí být úhlová bruska vybavena vhodným typem kotouče: brusným pro kov a diamantovým suchým řezem pro dlaždice.
  • Při používání se nedoporučuje držet nástroj ve svislé poloze, protože se může uvolnit a způsobit zranění nebo poškození řezaných dlaždic.
  • Úhlovou brusku během provozu nepoužívejte při velmi nízkých nebo extrémně vysokých otáčkách.

Když zjistíte, jak řezat dlaždice úhlovou bruskou bez odštípnutí, a budete dodržovat všechna výše uvedená pravidla a doporučení, podaří se vám vlastníma rukama provést řez správně a bez větších obtíží a vyhnete se možnému poškození materiálu.

Nástroje

Kvalitní a rovnoměrný řez bez třísek a prasklin je možné provést pouze pomocí speciálních zařízení, z nichž každé má své výhody.

Elektrický stroj na řezání dlaždic

Hlavní výhodou této řezačky na dlaždice je jasný a kvalitní řez na dlaždicích, který se provádí ve dvou směrech: obvyklý rovný řez a speciální řez pod úhlem 45 stupňů. Úhel řezacího kotouče vůči řezané dlaždici umožňuje snadné provádění řezů v rozsahu 0° až 45°. Elektrický stroj na řezání dlaždic může být vybaven přívodem vody, který snižuje emise prachu, nebo může být konstruován jako elektrický stroj na řezání dlaždic. Obě však zajišťují stejnou kvalitu práce a zaručují řezání velkého množství dlaždic v krátkém čase.

Při řezání konkávních dlaždic elektrická řezačka dlaždic nesleduje konkávní křivku výrobku. Proto můžete řezat pouze zadní stranu, abyste nepoškodili smalt na přední straně. To platí zejména pro porcelánovou kameninu.

  • speciální maskovací páskou;
  • jednoduchou tužku;
  • malé pravítko;
  • řezačka na dlaždice;
  • úhlová bruska s nastavitelnými otáčkami.

Na část dlaždice, která bude odříznuta, je třeba nalepit maskovací pásku. K vyznačení potřebných bodů použijte tužku a pravítko. Poté položte dlaždici na určitou část spotřebiče pod úhlem 45 stupňů. K řezání dlaždic se používá diamantový pás na principu kotoučové pily. Některé modely dodávají během řezání vodu, která zabraňuje roztavení dlaždic a smývá prach.

Pokud je glazura na vnější straně dlaždice poškozená, bude řez ošklivý a budou na něm vidět praskliny a rýhy, které budou při položení vedle sebe neúhledné. Při práci s elektrickou řezačkou na dlaždice je proto třeba opatrně odstraňovat pouze vrstvu hlíny.

Obchodní tajemství odborníka na obklady:

  • Rovného řezu je třeba dosáhnout pomocí řezačky na dlaždice;
  • pak na zadní straně výrobku vytvořte požadovaný úhel;
  • Obroušení glazury, která se zachytila při práci, smirkovým papírem.

Ruční řezačka na dlaždice

Ruční řezačky na obklady jsou oblíbené nejen u profesionálních obkladačů, ale i u amatérů. Mnoho modelů těchto řezaček na dlaždice je vybaveno speciální otočnou základnou a zabudovaným pravítkem, které umožňuje kvalitní řezání dlaždic pod úhlem 45 stupňů. Po vložení dlaždice do brusky pod určitým úhlem je třeba zarovnat značku na dlaždici a na stavebním nástroji. Pomalu, stejnou rychlostí a rovnoměrným tlakem pohybujte rukojetí směrem dolů a oddalujte ji od sebe.

úhlová bruska

Přestože je takové stavební zařízení téměř v každé domácnosti, je velmi obtížné provést řez dlaždic pod úhlem 45 stupňů pomocí úhlové brusky.

Pro rychlé a rovnoměrné řezání dlaždic je třeba na stroj nainstalovat diamantový kotouč. Položte dlaždici pod hřeben vnější stranou směrem dolů. Nyní je nutné zadní stranu keramické dlaždice brousit pod úhlem 45 stupňů úhlovou bruskou.

Není možné provést čistý a rovnoměrný řez napoprvé. Proto je nutné po vytvoření rohu proces zopakovat a přejít přes řezanou hranu diamantovým kotoučem úhlové brusky. Jen tak bude roh rovný.

Pro vytvoření rohu na dlaždici je nutné zvolit pravou úhlovou brusku, protože ne všechny modely mohou vykonávat potřebné funkce. V tomto případě se vyplatí zakoupit stavební nářadí, které dokáže regulovat rychlost.

Na začátku práce nastavte minimální rychlost, při které se budou brousit hrany dlaždice, nikoliv pálit.

Vlastnosti řezání mozaiky

V moderním interiérovém designu se často používají mozaikové obklady. Používá se při obkládání sloupů, van, krabic, umožňuje provádět dokončovací práce v původním stylu, vytvářet celé obrazy. Pro větší pohodlí jsou k dispozici prefabrikované moduly od 30×30 cm, které se skládají z malých prvků. Při stříhání je hlavním úkolem udržet malé kousky pevně na místě.

Vyvrtávání na stroji se provádí následujícím způsobem:

  • Modul s mozaikou se umístí mezi dva pláty překližky o tloušťce asi 1 cm směrem dolů. Přitom ustupte 1-2 cm od okraje dlaždice.
  • Celá konstrukce se upevňuje pomocí samořezných šroubů na 3-4 místech v závislosti na velikosti modulu.
  • Obrobek se položí na pracovní plochu elektrické řezačky dlaždic. Nastavte řezný kotouč pod úhlem 45 stupňů a rovnoměrně odřízněte všechny úlomky.
  • Konečný otřep se brousí úhlovou bruskou s diamantovým kotoučem.
  • V případě potřeby se povrch zdrsní smirkovým papírem.
  • Na přední stranu mozaikového modulu nalepte maskovací pásku: 2 překrývající se proužky. vzdálenost 1-2 cm od okraje. Tím je zajištěno, že jsou malé hrany dostatečně podepřeny.
  • Odstraňování otřepů se provádí elektrickou frézou na zadní straně dlaždice. Modul je umístěn na pevném podkladu, například na velké dlaždici.
  • Chcete-li dosáhnout rovnoměrnějšího a hladšího řezu, použijte úhlovou brusku.
  • Konečné úpravy se provádějí pomocí zařízení z dřevěného špalku a smirkového papíru.

Ořezávání mozaiky úhlovou bruskou se skládá z následujících kroků:

  • Modul dlaždic se umístí mezi dva kusy překližky stejného tvaru a velikosti. Horní prvek je umístěn 1-2 cm od okraje mozaiky.
  • Deska zakrývá horní část konstrukce a pevně ji připevňuje ke stolu.
  • Ořezávání se provádí ve dvou krocích pomocí úhlové brusky s diamantovým kotoučem: nejprve se celý modul opiluje pod úhlem 45°. Povrch každého kusu je pak pečlivěji vyhlazen.
  • K vyhlazení vstupní rány se používá smirkový papír.

úhlová bruska by měla být používána při minimálních otáčkách.

V jakých případech by se neměly používat dlaždice s plochami zbroušenými pod úhlem 45 stupňů

Při ořezávání dlaždic pod úhlem 45 stupňů je třeba mít na paměti, že nabroušené hrany se v důsledku ztenčení stávají poměrně křehkými. Z tohoto důvodu by se tato technika neměla používat při dokončování schodů. V místech s velkým provozem se zpracované konce jistě začnou poškozovat.

Schody by měly být zakončeny překrytím konců dlaždic nebo použitím kovových rohů.

V každém případě, než začnete zdobit vnější roh stěny pomocí této techniky, stojí za to pečlivě přemýšlet. V případě, že se vnějšího rohu stěny často dotýkáme, není použití této techniky přípustné, protože roh se může v důsledku stálých vnějších fyzikálních vlivů zhroutit. V takovém případě jsou vhodnější kovové nebo plastové ozdobné úhelníky.