Víte, jak doma řezat dlažbu pomocí šikovných nástrojů??
S rozvojem technologií vzrostla obliba keramických podlah v budovách. Kuchyně, koupelny a chodby si lze jen těžko představit bez dlažby, ale pro obývací pokoje se stále častěji používají keramické podlahy s vytápěním. Dlažba se snadno udržuje, je robustní, odolná a krásná na pohled. Tyto nátěry také nepálí, nebojí se vody a nezpůsobují alergie u nájemníků.
Pokládku obkladů lze provádět bez zvláštních obtíží. Pozornost si zaslouží správný způsob řezání nebo řezání takového materiálu nikoli „na dřevo“, ale na podlahu. Takto přesnou práci mohou samozřejmě provádět pouze kvalifikovaní odborníci, kteří používají speciální zařízení na řezání obkladů a dlažeb. mechanickou nebo elektrickou řezačku obkladů a dlažeb vybavenou diamantovým kotoučem a přívodem vody přímo do linky řezacího přístroje. Pomocí tohoto zařízení můžete snadno a rychle řezat dlaždice.
Řezačky dlaždic jsou k dispozici v mechanickém a elektrickém provedení
Doma není vždy možné používat profesionální nástroje na řezání dlaždic. Za prvé, není vždy vhodné, protože pokládka podlahových a stěnových dlaždic zabírá malou část celkové opravy. Za druhé, řezačka na dlaždice je poměrně drahá, ale umožňuje pracovat pouze s určitými rozměry dlaždic.
Nemusí si poradit s nestandardními variantami. Keramické dlažby se od obkladů liší svou tloušťkou, reliéfem, pevností a strukturou. Je třeba vyvinout větší úsilí, aby se snížil. Tradiční řemeslníci se naučili řešit tyto problémy doma pomocí improvizovaných nástrojů a prostředků. Doporučujeme využít jejich bohaté zkušenosti.
Podlahové dlaždice lze řezat řezačkou na dlaždice:
- Šroubový soustruh s pravítkem;
- řezačka skla;
- vrtáky s vrtáky na dlažbu;
- Pila na řezání kovů s brusnou lištou;
- „úhlová bruska“;
- vrták;
- skládačky;
- obyčejný nůž na krabice;
- Kleště na řezání dlaždic.
Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice
Při provádění různých stavebních prací je často potřeba řezat keramické obklady doma. K tomuto účelu není nutné mít profesionální nástroj. řezačku na dlaždice. Upozornění: Nejedná se o stálou práci s velkým objemem výroby, ale spíše o malé série nebo dokonce jednotlivé kusy. V takových případech nemá nákup drahého nástroje smysl, můžete si vystačit s improvizovanými prostředky.
- Řezání v přímém směru. Je třeba rozlišovat, kde se řez provádí. Pokud do okraje linie řezu zbývají méně než 2 cm, lze jej označit za řez zakřivený;
- Kulaté otvory v dlaždicích různých průměrů;
- Tvarované výřezy;
- Mozaikové prvky. V případě požadavku na přesné geometrické tvary se tento typ vztahuje také na tvarové výřezy. V opačném případě se dlaždice vlastně rozdrtí na kousky. Předměty se vloží do pytle a rozdrtí se na požadovaný rozměr pomocí těžkého nástroje (kladivo, bourací kladivo). Výjimkou jsou nekeramické obklady.
Jak řezat dlaždice
Pro domácí řezání dlaždic jsou vhodné především tyto metody. Ale také použitelné, nebo jen v omezené míře, pro jiné typy dlaždic. Dlaždice lze řezat následujícími způsoby bez řezačky na dlaždice:
Úhlová bruska (úhlová bruska)
Obecně lze říci, že se jedná o univerzální nástroj. Stejně jako v minulosti dokázali řemeslníci pokácet dům jedinou sekerou, tak dnes mohou s jedinou úhlovou bruskou vysekat cokoli. Autor byl svědkem hladkého kulatého otvoru o průměru 5 cm.
Vezměte prosím na vědomí! Vhodné pro rovné a zakřivené tvary a s minimálními nároky na nástroje pro zakřivené linie libovolné konfigurace.
- úhlová bruska. Jakákoli síla a jakýkoli druh;
- Řezný kotouč (kamenný nebo diamantový);
- Ochranná přilba nebo ochranné brýle (povinné);
- Ochranný celotělový oblek a rukavice (doporučeno);
- respirátor (doporučeno);
- Svorka. V některých případech volitelné (svorka nebo svěrák).

Dlaždice se předem vyznačí, nejlépe čárou vyškrábanou jakýmkoli ostrým nástrojem. V krajním případě lze nakreslit čáru stavební značkou. Vzniká velké množství prachu a vyznačené čáry se mohou při odstraňování setřít.
Malé rovné řezy podél okrajů dlaždice lze provést položením dlaždice na rovný povrch stolu nebo podlahy. Zpočátku se řeže jen několik milimetrů povrchu dlaždice. Při této operaci stačí vlastní tíha dlaždice a třecí síla k tomu, aby výrobek udržely na místě. U hlubších řezů je možné dodatečné prošlápnutí nebo podepření asistentem. Při provádění tvarových řezů je nejlepší upnout obrobek k desce stolu nebo jej upnout do svěráku tak, že pod čelisti umístíte kusy lepenky nebo silné látky.
Tip! Pod výrobek umístěte kus překližky, aby nedošlo k poškození povrchu stolu nebo podlahy.
- Na vnějším okraji dlaždice se značky několikrát opakují po celé délce. Prohloubení až o 3 mm v jednom průchodu. Operaci opakujte, dokud nedosáhnete požadovaného výsledku;
- Malými kousky o délce do 2 cm najednou až do plné tloušťky;
- Označení se provede na obou stranách. Mělký řez (do 3 mm) se provede podél obličeje. Poté řežte zpět (až 3 mm na jeden průchod), dokud nedosáhnete cíle. Zabraňuje neúmyslnému poškození čela řezným nástrojem.

Doporučeno pro obtížné řezy: na hranách nebo zakřivených plochách. Při této metodě je třeba počítat s velkým množstvím prachu, spotřebou řezných nožů, časem a náklady na pracovní sílu. Obyčejnou rovnou střihací linku lze stříhat mnohem jednoduššími metodami.
Skládačka
Pokud nemáte k dispozici řezačku na dlaždice ani úhlovou brusku, můžete použít skládačku. Mnohými podceňovaný nástroj!
Vezměte prosím na vědomí! Stejným způsobem lze použít ruční skládačku s pilkou na kámen. Rychlost řezání však bude mnohem nižší.
- Skládačka. Jakýkoli výkon;
- Kamenná pila;
- Ochranné brýle (doporučeno).
Řezání obvyklým způsobem. Řezání příliš zaoblených řezů je problematické, pila se zasekává. Vhodné pro ne příliš silné (stěnové) obklady. Řezání porcelánové kameniny tímto způsobem je velmi obtížné. Doporučuje se materiál předem namočit, aby se to trochu usnadnilo.
Doporučuje se, pokud je třeba řezat zakřivené úseky s velkým poloměrem zakřivení.
Řezák na sklo nebo jakýkoli špičatý nástroj
Touto metodou lze řezat pouze dlaždice. A pouze v přímce. Další omezení. kusy nesmí být menší než 2 cm na šířku.
- Řezačka skla. Místo řezáku na sklo lze použít jakýkoli nástroj s kuželovým ostřím. Řezný nástroj by měl být nejlépe vyroben z tvrdých materiálů: diamant, šlehač atd.д. Příklad řezných nástrojů: vrtáky, příložné vrtáky, univerzální nůž atd;
- Kovové pravítko nebo jakákoli rovná kovová lišta. V krajním případě z jakéhokoli materiálu. Pak ale musíte být velmi opatrní při škrábání ořezávací linkou, protože byste mohli proříznout pravítko a škrábanec by se na dlaždici dostal do strany.
Je třeba ji nanášet opatrně, aby se dosáhlo čistého řezu bez třísek nebo pohybu do stran. Stačí poškrábat vrchní lesklou vrstvu.
Tip! Při označování věnujte pozornost začátku a konci škrábance. Často se stává, že škrábanec není na začátku a na konci dostatečně hluboký. Důvodem je nedostatek tlaku a psychologie. Na začátku jen na vyzkoušení, tlak je příliš slabý. Na samém konci dochází ke zrychlení a riziko je „rozmazané“. To může způsobit, že se řez v těchto místech posune do strany.
pro získání hlubokého škrábance se provádí několik přejezdů rizikovou aplikací.
Označení poškrábání závisí na tvrdosti a ostrosti použitého nástroje. Pokud je nástroj dostatečně tvrdý a naostřený (fréza na sklo s ostrým válečkem, kopinatý naostřený pobeditový vrták apod.).д.), stačí jeden průchod s dostatečnou silou. Pokud je nástroj tupý nebo vyrobený z měkkého materiálu (kuchyňský nůž), je nutné provést několik přejezdů. Drážka by nakonec měla být hlubší než lesklý povrch.
- Ostrý, rovný roh. Uchopte dlaždici oběma rukama na různých stranách drážky. prudký úder ze vzdálenosti 5.10 cm v rohu na zadní straně výrobku. Předtím pečlivě zamiřte, aby byl úder veden co nejpřesněji na místo zlomeniny. Úhelník může být jakýkoli, pokud je ostrý a tvrdý (kovový úhelník, dřevěný špalek). Je žádoucí, aby roh byl z důvodu pohodlí asi 10 cm nad povrchem. V opačném případě se může stát, že při úderu rukou do povrchu dojde k nárazu do strany a dlaždice se vylomí z drážky;
- Na tvrdé tyči. Dlaždice se položí na dlouhou pevnou tyč, jejíž zadní strana je zarovnána s rizikem. Pak oběma rukama prudce přitlačil na obě strany. Tyč může být jakákoli. rovná, o průměru asi 8 až 15 mm (vrták, kulatá tužka apod.).д.). Délka by měla být nejlépe alespoň 2/3 délky přerušení. Je možné vylamovat části, nikoli celou délku dlaždice;
- Mezi svorkami. Metoda je vhodná jak pro vylomení celé dlaždice, tak pro vylomení velkých kusů. Přístupy jsou různé, ale podstata je stejná. Upevněte obrobek mezi obě svorky v místě prasknutí. Mohou to být dvě tyče nebo silná překližka. Můžete si vyrobit malý stroj: dva listy překližky jsou na jednom konci připevněny samořeznými šrouby, dlaždice se dovnitř umístí tak, že se od sebe silou odtlačí. Hlavní je mít rovné a ostré hrany a zajistit, aby byl materiál přesně umístěn na rizikové linii ořezávače. Po instalaci sevřete konstrukci vlastní vahou a prudce zatlačte na vyčnívající hranu.
Jaký je kotouč pro řezání keramických obkladů úhlovou bruskou??
- Pro jednorázové použití stačí téměř jakýkoli druh kotouče. Pokud však máte před sebou velké množství obkladačských prací, je nejlepší pořídit si nejvhodnější obkladačský materiál.
- Nejlepší volbou je ocelový kotouč o průměru 125 mm s diamantovým povlakem o tloušťce nejméně 2 mm.
- Méně silný kotouč je při ručním ovládání méně stabilní a může způsobit nerovnoměrný řez, zlomení a poškození dlaždice.
Rozlišovat lze podle typu břitu:

- Segmentované. na samotném břitu je diamantový povlak. Díky segmentům a drážkám dochází během provozu k částečnému chlazení a doba nepřetržitého řezání se prodlužuje na 1,5 minuty. Tento kotouč je vhodný pouze pro řezání za sucha.
- Dlaždice s průběžným okrajem. stříká se po celé řezné hraně. Vyžaduje chlazení vodou. pravidelné vlhčení dlaždice nebo použití stříkací pistole. Výsledkem je velmi přesný řez, lepší než u segmentového kotouče.
- Kombinace. kombinuje vlastnosti výše uvedených disků. Lze jej použít pro řezání za sucha i za mokra. V porovnání se segmentovými dlaždicemi jsou chladnější a mají horší kvalitu řezu než plné dlaždice.
Úhlovou bruskou lze provádět různé typy řezů:
- Rovný. obvyklý způsob řezání dlaždice na polovinu nebo na nestejné kusy, na obdélníkové kusy jakéhokoli druhu dlaždice: obkladačky, kameniny, keramiky. Abyste dosáhli rovnoměrného řezu, je dobré dlaždice upnout šroubovými svorkami nebo pro malé řezy použít pracovní stůl.
- Zakřivený řez nebo kruhový řez o průměru 50-100 mm. Na přední a zadní straně se vyznačí obrys řezu (kružnice) a vyřízne se linie ořezu, která přibližně odpovídá kružnici, i když je nerovnoměrná, ale nepřesahuje kružnici. Poté se uvnitř kružnice vyříznou výseče podle jejich průměru. Vnitřní segmenty se vylomí kleštěmi, hrany se vyhladí a poté se zabrousí.
- Ořezávání. řezání dlaždic pod úhlem. V tomto případě se provede běžný rovný řez, dlaždice se poté upne a keramická vrstva se odřízne pod vhodným úhlem, aniž by se narušila vnější vrstva.
Figurální řezbářství
Pro obcházení potrubí, umyvadel, toalet a dveřních lišt je třeba vyříznout půlkruhový zářez. To lze provést doma takto:
- Použití baleríny a stojanu na vrtačku. Průměr je omezen tyčí a nastavuje se ručně. Jedna pila má maximální kapacitu 20-30 otvorů v dlaždicích.
- Pro ohyby malých průměrů můžete použít štípací kleště. Touto metodou můžete vytvořit nejen půlkruhové výřezy. Řez by měl začínat na samém okraji a měl by být proveden v co nejmenší rozteči. Obě tyto metody vyžadují určitou míru zručnosti, ale ani tak není možné dosáhnout rovných hran. je nutné další obrábění.
Každá obkladačská práce vyžaduje drahé nářadí. V případě malých prací, které nevyžadují vyřezávání zvlášť složitých vzorů, lze použít stávající přípravky.
Broušení úhlovou bruskou
Úhlová bruska je tak univerzální elektrické nářadí, že je těžké si představit opravu prostor bez ní. Dlaždice lze řezat také úhlovou bruskou. K tomu potřebujete diamantový kotouč. Je také možné použít kamenný kruh.
K vyznačení řezu na dlaždici je třeba použít hřebík nebo šídlo. Nejlépe na obou stranách: na líci dlaždice, podél glazury a na vnitřní straně povrchu. Nejlépe je provést řez v několika fázích. Nejprve prohloubte jednu stranu o 2 až 3 mm, pak i druhou stranu. A pokračujte v tom, dokud se dlaždice nerozdělí na dvě části. Tímto přístupem se minimalizuje riziko rozdělení dlaždice.
Zkušení řemeslníci mohou úhlovou bruskou provádět zakřivené řezy v obkladech a dokonce i kulaté otvory.
Jak vytvořit křivku
Příležitostně se dlaždice připravují k pokládce kolem potrubí nebo vodovodního potrubí. Pak vyvstává otázka. Jak řezat dlaždice bez řezačky na dlaždice.
Existuje několik způsobů obrábění:

Jak si vystačit s kleštěmi? K tomuto účelu je nakreslena trimovací čára. Usnadněte si práci poškrábáním nehtem. Pak vezměte nástroj a začněte rozbíjet nežádoucí materiál na malé kousky. Ideální je použít filetovací frézu s tvrdokovovými hroty.
Provádění nepříjemných míst a tvarových řezů pomocí kleští.
Co se týče vrtáku, je nutné obkreslit obrys běžným vrtákem a později stejnými frézami odlomit přebytečný materiál. Efektivnější způsob výroby otvorů libovolného průřezu. Použití speciálních příloh: pírko, tanečnice, koruna atd. Д.
Alternativní nástroje a jejich zvláštní vlastnosti
Existuje několik nejoblíbenějších technik, které se vám jistě budou hodit. Keramické dlaždice můžete řezat pomocí následujících nástrojů:
- úhlová bruska. Jedná se o ruční brusku, která se používá při řezání kovů, dřeva, dlaždic a dalších materiálů při výměně trysky. I porcelánové dlaždice lze řezat. K operaci se používá diamantem potažený kotouč.
- Řezačka skla. Toto ruční zařízení. Navzdory svým malým rozměrům dokáže perfektně řezat dlaždice, zejména glazované. Vyžaduje však přesnost a jistotu.
- Vrták. Používá se k vrtání otvorů a vytváření oblouků. Používají se běžné vrtáky nebo speciální vrtáky, jako je korunka nebo balerína.
- Kleště. Nabroušené hrany nástroje se mohou zaříznout do horní vrstvy dlaždice a vytvořit linii pro ořezávač dlaždic. To však vyžaduje mnoho času a úsilí.
Základní nástroje pro ořezávání dlaždic
Pro řezání dlaždic jsou vhodné pouze diamantové nástroje. Ozubené pily a slabé vrtáky selžou a poškodí materiál.
Při práci s úhlovou bruskou je třeba dbát zejména na bezpečnost
Chcete-li doma vytvořit otvory a půlkruhové linie řezu, použijte vrtačku se speciálními nástavci, štípačky na drát s karbidovými svorkami a vakuovou pumpu.
K vytvoření otvorů do dlaždic použijte speciální trysku na vrtačce
Zvláštností práce s kleštěmi je „ukusování“ úlomků keramiky podél předem nakresleného obrysu. Mějte na paměti, že by se měly krájet pouze malé kousky. V každém případě je důležité po těchto postupech brousit.