Instalace rumpálu na křovinořez

Odplevelování s vyžínačem. pracovní metody s kultivačním nástavcem

V arzenálu metod boje proti plevelům je stále více operací, v nichž hlavní roli nehraje fyzická práce, ale použití mechanizovaných prostředků. Jednou z těchto operací je pletí plevele vyžínačem nebo křovinořezem se speciálním nástavcem. kultivátorem.

Výrobci křovinořezů v posledních letech stále častěji zařazují do svého sortimentu příslušenství ke křovinořezům přídavná zařízení, jako je rotační kultivátor nebo rotační nástroj. na rozdíl od klasických přídavných zařízení v podobě travních disků nebo žacích hlav se syntetickým vlascem pro vyžínače je kultivátor určen k práci přímo na zemi. Nástavec na vyžínání trávy je určen ke kypření půdy na obdělávaných plochách a částečně na místech s travním porostem.

Nástavec na vyžínač trávy pro pletí brambor

Nástavec na vyžínač trávy je namontován na hřídeli místo spodního převodu. Strunovou sekačku lze během 1-2 minut přeměnit na plečku bez použití nářadí a vybavení. Celý proces se provádí pomocí šestihranných klíčů dodávaných s křovinořezem.

sekačka na trávu

Kryt je demontovatelný. V tělese jsou speciální zařízení pro přidávání maziva. Materiál těla. hliníková slitina, čepele z oceli. Hřídel sekačky na trávu je vyrobena z oceli, kovaná, převodovka je z bronzu.

Princip fungování strunové sekačky je jednoduchý. dvoutaktní motor přenáší rotační pohyb přes spojku na hřídel v žací liště. Otáčky motoru se regulují pomocí škrticí klapky. čím více je škrticí klapka otevřena, tím vyšší jsou otáčky fréz. Dále se otáčky motoru přenášejí hřídelem na hřídel expanzoru se šnekovým převodem, od kterého se přes bronzový převod otáčí pracovní hřídel s frézami.

Otáčky frézy se nastavují regulací otáček motoru pomocí škrticí klapky. čím více je škrticí klapka otevřená, tím vyšší jsou otáčky frézy.

Plastová kolečka na zastřihovači. při použití

Při použití plynových vyžínačů a kovových nožů se doporučují plastové nože pro elektrické nářadí. Jejich hlavní výhodou je nízká hmotnost, která eliminuje zatížení motoru. Žací hlava je konstrukčně tvořena plastovým nosičem, na kterém jsou ze všech stran umístěny nože. čepele jsou vyrobeny z měkkého plastu, který se při nárazu do překážky ohne, aniž by se deformoval. Lopatky jsou namontovány na kruhové základně pod úhlem 120 stupňů.

Jsou určeny k sečení husté trávy elektrickými vyžínači, když selže strunová sekačka. Pokud má tryska velký moment setrvačnosti, lze jej snížit vytvořením symetrických otvorů. Pokud jsou zuby tupé, musí být broušeny pod úhlem 30 stupňů kotoučem s nízkou nebo střední drsností.

Jak připojit správný nůž k vyžínači trávy

Vložení nože do vyžínače je jednoduché. Výrobce dodává své nářadí s kolíkem k zajištění převodovky a klíčem k odšroubování cívky s vlascem. Při výměně řezných prvků je nejdůležitější bezpečnost a postup demontáže.

Algoritmus nasazení nože na strunovou sekačku je následující:

  • Sejměte kryt nože;
  • Uzamčení jednotky. K tomu je třeba seřídit dva otvory. náboj hřídele a ozubenou misku. Po jejich vyrovnání zasuňte kolík do otvorů;
  • Odšroubujeme ve směru hodinových ručiček cívku náboje s vlascem nebo upevňovací matici, která drží kryt proti prachu (pokud sekačka na trávu ještě nebyla použita);
  • Pak nůž nasaďte tak, aby drážky na náboji kola odpovídaly zářezům v otvoru pro nůž;
  • Nasaďte prachovku;
  • Utáhněte upevňovací matici (proti směru hodinových ručiček), přičemž pojistný kolík zůstane zachován;
  • Utáhněte jej trubkovým klíčem;
  • Vyměňte kryt nože.

Jak vidíte, není to nic složitého. Nyní můžete začít sekat plevel na pozemku.

K sekání dlouhé, tvrdé trávy nebo divokého porostu ovocných stromů se často hodí vyžínač s nožem. Na elektrické vyžínače s nízkým výkonem pro trávu nasaďte plastové nože, na výkonnější benzínové. kovové. Pokud jste dříve pracovali s vlascem, musíte sekací hlavu odstranit a nahradit ji nožem. Podrobné pokyny k tomuto postupu naleznete níže.

Vlastnosti pletí brambor pomocí vyžínače

sekačka na trávu je zařízení poháněné elektřinou nebo benzinem. Jejími řeznými prvky jsou speciální nože, střihací šňůry nebo ostré kovové nože. Správně zorganizované pletí ušetří zahradníkovi mnoho času a námahy. Na rozdíl od ručního pletí umožňuje tato metoda rovnou mulčovat záhony s bramborovou sadbou řízky. Mulč pomáhá udržet vlhkost v půdě, přitahuje žížaly, které kypří půdu a zlepšují úrodnou vrstvu, stává se dalším hnojivem pro brambory. Proto zastánci ekologického zemědělství dávají přednost pletí plečkou na brambory.

Princip činnosti a typy kultivátorů

Princip činnosti kultivátoru je jednoduchý: prvek, který kypří půdu, se rozběhne, jakmile se spustí mechanická část zařízení. Podle vnější velikosti, výkonu motoru a pracovní kapacity se rohože dělí na tři druhy: lehké, střední a těžké.

  • Lehké zařízení je vhodné pro malé plochy s měkkou půdou (záhony, skleníky).
  • Středně těžké vyžínače se používají na jílovitých půdách.
  • Těžká technika je univerzální stroj. Lze ji použít v jakýchkoli terénních podmínkách.

Kultivátory jsou různých druhů: diskové, rotační, radličkové a rotační kultivátory. mohou být ovládány ručně, elektricky nebo s pohonem benzínovým motorem, stejně jako přívěsné, závěsné nebo jedno- či víceřadé.

Pro obdělávání půdy si každý může vybrat model, který mu nejlépe vyhovuje. Ruční kultivátory jsou dobré, protože je lze snadno a levně vyrobit.

Výhody a nevýhody

Každý kultivátor. ať už ruční nebo elektrický. má své výhody a nevýhody.

  • Ruční kultivátor. Snadnější použití a mnohem kompaktnější než lopata. Žádná zátěž dolní části zad. Dobře kypří půdu, nerozšiřuje kořeny po celé ploše. To by však nezvládlo neoranou půdu, protože její výkon je nízký. Je vhodnější pro malé plochy, jako jsou květinové záhony nebo skleníky.
  • Elektrický kultivátor. Lehké a kompaktní, napájené ze sítě, s nízkým výkonem a malými rozměry. Snadný servis. Nevýhodou stroje je elektrický kabel. Může překážet při práci a svou délkou omezuje pracovní plochu. Nízký výkon a malá pracovní hloubka. Nevhodné pro přídavná zařízení.
  • Kultivátor s benzínovým pohonem. Mnoho funkcí díky příloze. Není připojen k elektřině, takže ho lze táhnout po celé ploše. Vhodné pro malé plochy. Váží podstatně více než elektrická zařízení. Je náročný na údržbu a k doplňování paliva je potřeba palivo.

Jak si vybrat?

Při nákupu kultivátoru se žací hlavou se kromě výkonu motoru benzinového vyžínače bere v úvahu několik faktorů. jeho pracovní šířku, hmotnost, průměr závitu a otáčky za minutu. Průměr rotační motyčky může být v průměru 20 cm, počet otáček 180.

Vzhledem k tomu, že nástavce pro kultivaci k benzínovým vyžínačům se špatně hodí na zaplavenou půdu, je nutné zvolit verzi s diskovým štítem. Je důležité zohlednit faktor péče, protože po odplevelení je lepší půdu nakypřit. Důležité je, aby rukojeť byla ve tvaru písmene T. V takovém případě bude vedení co nejspolehlivější a nejsprávnější.

Pokud jde o konstrukci výložníku, je zbytečné kupovat kultivační trysku pro ohebnou hřídel, poměrně rychle vyřadí stroj z provozu. Ideální volbou je výrobek s víceprstým výložníkem spolu s hnacím ústrojím. Takový stroj bude účinnější a spolehlivější. Aby nedošlo k přehřátí motoru, je důležité, aby výkon byl alespoň 1000 W, jinak se sníží produktivita.

Vlastní výroba čepele

Nejjednodušší je vyrobit nůž na trávu. Budete potřebovat

  • Část trubky (nejlépe měděné než ocelové) s vhodným průměrem pro ohebnou hřídel.
  • Ocelový plech o tloušťce nejvýše 1 mm (pro výrobu podložky).
  • Standardní závlačka (GOST 297-66) (upevnění základny v hřídeli).
  • Pruhy z nerezové oceli (tloušťka 1 až 1,2 mm) (samotná čepel).
  • Upevňovací prvek (nýty jsou vhodnější než matice/šrouby, i když jsou dodávány se strojem jako náhradní díly).
  • Nejprve je třeba označit celkové rozměry přípravku tak, aby při vyřezávání nevyčnívaly za okraj ochranného krytu. Pak můžete začít vyrábět náboj z trubky.
  • Pro lepší uchycení je pouzdro rozděleno a smrštěno podél vnějšího povrchu hřídele zastřihovače. protože průměr podložky lze určit pouze podle dostupného prostoru, je možné použít i rozměr nejbližší jmenovité velikosti.
  • K pouzdru musí být přivařena podložka tak, aby výsledný kloubový katétr zabíral co nejméně místa.
  • Čepele je nejlépe vyrobit na frézce a věnovat zvláštní pozornost ostrým hranám a rohům. při následném broušení se nesmí zbytečně ohýbat.
  • Nýtové úchyty s malou svislou vůlí umožňují dobrý řez, zejména z mrtvého dřeva.
  • Aby se lopatky nepřekrývaly v důsledku možné tepelné roztažnosti, pečlivě zkontrolujte vůle (min. 1,5 mm) mezi lopatkami a potrubím.
  • Posledním krokem je bezpečné upevnění stroje k hřídeli pomocí závlačky.

Náhradní nůž pro strunovou sekačku nebo strunu: který zvolit?

Volba mezi rybářským vlascem a dalšími řeznými komponenty by měla být založena na několika vlastnostech, které každá z těchto pilových sad má.

Hlavní „nevýhodou“ šňůry jsou její omezené možnosti proti vysoké trávě. Důvodem je to, že dlouhé stonky se snáze zamotají do pružné hřídele nebo do cívky.

Nože strunové sekačky jsou účinné:

Na rozdíl od rybářského vlasce se kutr snadno poškodí nárazem do cizích předmětů. plotů, kamenů. Proto by se měl používat velmi opatrně a bez toho, aby se pod něj dostaly tvrdé předměty.

Univerzálním nástrojem, který se osvědčil pro širokou škálu úkolů, je pilový kotouč. Bez ohledu na to, zda je vyroben z plastu nebo kovu, je jeho životnost několikanásobně vyšší než u běžného lanka nebo elektrického rumpálu.

Výhody kruhových nožů pro vyžínače trávy:

  • Efektivita pro velké plochy;
  • Dobrá výkonnost, prakticky neovlivněná tvarem. disky se třemi a čtyřmi noži jsou stejně účinné jako běžné kulaté disky, i když příliš drtí obilí;
  • Přizpůsobení jakémukoli typu vegetace.

Hlavní nevýhodou diskových žacích strojů je jejich vysoký moment setrvačnosti, který snižuje životnost pohonu.

Moderní výrobci zahradní techniky vyrábějí příslušenství a náhradní díly souběžně s vyžínači. Proto nebude problém vybrat žací stroj nebo kotouč kompatibilní se zastřihovačem.

Plastové kotouče na vyžínačích trávy. kdy je použít

Zatímco u benzínových vyžínačů se používají kovové frézovací a lopatkové kotouče, u elektrického nářadí se doporučují plastové kotouče. Jejich hlavní výhodou je nízká hmotnost, takže nezatěžují elektromotor. Skládá se z plastové základní desky s lopatkami upevněnými po obvodu kotouče. Vyrobeno z měkkého plastu, který se při kontaktu s překážkou ohne, aniž by se deformoval. Nože jsou namontovány na kruhové základně pod úhlem 120 stupňů.

Jsou určeny k sekání husté trávy elektrickými vyžínači, když ji vyžínací nůž nedokáže posekat. Pokud má žací hlava velký moment setrvačnosti, lze jej snížit vytvořením symetrických otvorů. Pokud jsou hroty otupené, je třeba je brousit pod úhlem 30° pomocí středně až málo hrubého smirkového kotouče.

Konstrukce disku Aplikace Charakteristika
Fréza se 40 zuby Pro čistý střih trávníků a vysoké trávy. Skvělé pro sekání trávy na polích a lesních pasekách Eliminace navíjení trávy na kotouč a nízké namáhání převodovky. Vysoká účinnost pro velké objemy trávy
Skartovač s více než 40 zuby (60-80) Pro malé stromy s tloušťkou kmene 7-8 cm Vhodné pro sekání trávy s malými rostoucími stromy
Čepel s 8 až 32 hroty Řez tenkých a tuhých keřů malin a rybízu. Dokáže efektivně sekat trávu, ale pouze s výkonnými stroji Efektivní sekání malých stébel trávy. Tlak na převodovku
Lopata s jednou, dvěma a třemi lopatami Tuhá tráva, bodláky několikrát rozbije trávu a několikrát ji poseká, čímž se zvýší zatížení převodovky
Lopata se 4 nebo více lopatami Štětinový kartáč a sekačka na tvrdou trávu, lze použít na výrobu sena Má nízký moment setrvačnosti
Plastové disky Pro mělkou a hustou trávu na zahradě Nezatěžuje elektromotory vyžínačů

Blok: 7/8 | Počet znaků: 2023

Počet bloků: 18 | Celkový počet znaků: 37663Počet použitých dárců: 5Informace o každém dárci: