Hydraulický lis na piliny vlastníma rukama

Jemnosti výroby lisu na palivové brikety vlastníma rukama

Na výrobu 1 tuny palivových briket je třeba vzít přibližně 2 tuny dřevního odpadu nebo 1 tunu dřevěného odpadu.5 tun slámy. Spotřebuje přibližně 100 kWh/t. Výhřevnost tohoto topného produktu je 19 MJ/kg, což je mnohem více než u běžného palivového dřeva (pouze 10 MJ/kg).

Se správným vybavením, výrobou a skladováním se technologie vrátí přibližně za 2 roky.

Po přečtení mého článku se můžete sami rozhodnout, zda je lepší vyrábět topný materiál ze zbytečných surovin, ušetřit čas a peníze, nebo nadále topit dřevem. Při používání briket můžete recyklovat nepotřebný odpad z domácnosti a zároveň vytápět chatu nebo lázně ekologickými briketami. Pokud chcete organizovat vlastní výrobu pelet, pak stačí znát organizaci procesního řetězce a k tomu vám pomůže moje nová kniha „Typické chyby výrobců zařízení při plánování výroby pelet“.

Zařízení na výrobu briket z pilin

Metody výroby briket

Chcete-li získat představu o tom, jak si můžete vyrobit palivové brikety vlastníma rukama, musíte nejprve studovat, jak jsou vyrobeny v továrních podmínkách. Přípravná fáze je u všech technologií stejná a spočívá v mletí a sušení suroviny. Jedná se samozřejmě o piliny a větší dřevní odpad, který se zpracovává na brikety. Poté se surovina vysuší tak, aby její vlhkost byla nižší než 8-10 %.

Pro vaši informaci. Jako výchozí materiál pro výrobu eurodronů mohou sloužit také různé zemědělsko-průmyslové odpady (lusk, slupky slunečnicových semen) a dokonce i uhelný prach.

Poté začíná hlavní operace: briketování, jinými slovy lisování pilin. To se v současné době provádí dvěma způsoby:

Obě metody dosahují výsledků silným stlačením dřevní suroviny, z níž se začne uvolňovat její přirozená složka. lignin. Slouží jako pojivo pro tuto drobivou hmotu, žádné další se nepředpokládá. Jediný rozdíl je ve způsobu lisování. První technologie využívá hydraulický lis na brikety, který má sílu 300-600 barů.

Surovina se samovolně zahřívá stlačením, což pouze přispívá ke vzniku pevných obdélníkových „cihel“. Jak funguje briketovací linka pro trimmer s hydraulickým lisem, ukázáno na obrázku

Takto se ze šroubového lisu lisuje Eurofuel

Proces vytlačování pilinových briket lze snadno pochopit na příkladu domácího mlýnku na maso nebo odšťavňovače. Surovina se vkládá do vstupní násypky stroje a šnekem se posouvá do kuželového pracovního kanálu. tam se stlačí a šroubový lis na brikety vyvine obrovskou sílu až 1000 barů.

Výstupem jsou piliny ve tvaru šestistěnu, které jsou tepelně zpracovány a speciálním nožem nařezány na požadovanou velikost. Na obrázku je znázorněn řez šnekovým lisem na piliny:

Šroub (poz. 5) a kuželové pouzdro (poz. 7), opotřebení součástek je přímo úměrné množství vytlačených briket

Bleskový tip

Nákup lisu je opodstatněný, pokud má být výroba zavedena. Není třeba kupovat zařízení na výrobu briket, které se později použije pouze pro domácí účely. Kromě toho jsou náklady na agregáty vysoké a ne každý si je může dovolit. Ano, a instalace vyžaduje samostatnou místnost.

Podle technologického postupu je třeba surovinu před zpracováním připravit, což znamená, že bude zapotřebí sušička a zařízení na drcení. Kromě toho musí být hotové brikety po výrobě skladovány v suché místnosti, která nemusí být k dispozici.

Při řemeslné výrobě nevznikne kvalitní produkt, brikety nemají dostatečnou hustotu, což snižuje měrné spalné teplo. Po zvážení všech faktorů není důvod kupovat drahé vybavení.

Pokud má dům kotel na tuhá paliva, můžete si postavit lis vlastníma rukama. Pro výběr vhodné varianty potřebujete dostupné materiály a znalost konstrukčních schémat.

Výhody použití prefabrikovaných lisů pro výrobní účely:

  • jednoduché nastavení zařízení;
  • Možnost výměny opotřebovaných součástí;
  • výběr modelů s různým výkonem a kapacitou;
  • technologický proces nevyžaduje žádné zvláštní znalosti ani dovednosti;
  • výrobní zařízení může být zřízeno v malé místnosti.

Při rozhodování, zda zahájit výrobu, je třeba vzít v úvahu důležité faktory

  • typ suroviny, její dostupnost
  • Přibližný objem zpracování za dané časové období;
  • požadovanou podlahovou plochu;
  • systém prodeje hotového výrobku.

Pro velkovýrobu doporučujeme zakoupit automatické a poloautomatické zařízení. Stroje se vyznačují vysokou účinností a odolností pracovních jednotek.

Pomocí peletizérů je možné zefektivnit výrobu náplní do zásobníků pro zvířata. Průměr výstupu jen splňuje normy a není vyžadována vysoká hustota.

technologie výroby briket

Proces výroby topného materiálu je náročný na pracovní sílu a vyžaduje postupné operace.

V případě potřeby je třeba surovinu před použitím připravit:

  • Drcení materiálu;
  • Sušení rozdrcené suroviny;
  • Drcení (čím lépe jsou složky briket rozdrceny, tím vyšší je tepelný výkon).

Pro vlastní výrobu je třeba surovinu smíchat s pojivem. Hlína je k tomu vhodná v poměru 1:10, tedy 1 kg hlíny a 10 kg drceného materiálu

Tuto směs je třeba smíchat s vodou, aby vznikla homogenní hmota, přičemž je důležité, aby nebyla ani tekutá, ani pevná

Získaná hmota se naloží do speciálního zařízení. Při lisování uniká přebytečná tekutina a výrobek získává konečný tvar. Při použití podomácku vyrobeného lisu je možné, že uvnitř výrobku zůstane malé množství vlhkosti.

Vysušení topného materiálu po lisování je nezbytnou součástí výrobního procesu. Lze sušit venku, na slunci nebo ve větru. Doba potřebná pro tento krok závisí na objemu briket a na použité technologii lisování.

Po vysušení je třeba stroj přemístit na speciální místo pro skladování nebo jej zabalit.

Materiály pro výrobu lisu:

Existuje mnoho výkresů stavitele lisu. Hlavním problémem při jeho výrobě je montáž hydraulického lisu. Navrhovaná varianta je poháněna motorem o výkonu 4 kW. Je třeba jej připojit k olejovému čerpadlu pomocí podomácku vyrobeného adaptéru.

Olejové čerpadlo je přes směrový ventil spojeno s hydraulickým válcem, který tlačí piliny přímo do čerpadla. Systém je také doplněn nádrží na olej. Ten je přiváděn do čerpadla a odváděn zpětným proudem ze směrového ventilu. Opakuje se v podstatě stejný princip, jaký se používá u všech traktorů.

Stroj tak pracuje v ručním režimu. Pístní tyč lze vytáhnout a zasunout pouze tehdy, když je aktivována páka na hydraulickém ovládacím ventilu. To je nepohodlné, protože obsluha musí řešit nakládání pilin.

K dispozici je jednoduchý mechanismus pro automatizaci. Hydraulický přepínač je spojen pákovým systémem s vřetenem. Je namontován koncový spínač, který ovládá páku pomocí zaklapávacího mechanismu spouštěného pružinou. Když pístní tyč dosáhne konce, sama zatlačí na páku a rozdělovač se přepne. Tento mechanismus funguje ve dvou směrech.

Lisy na piliny. jak si je vybrat a jak si je vyrobit sami

Přírodní dřevo je vysoce ceněno ve stavebnictví, nábytkářském průmyslu a dalších odvětvích hospodářství. I odpad se po zpracování využívá. Jednou z hlavních oblastí použití je lis na piliny, který vyrábí brikety s delší dobou hoření než brikety na palivové dřevo nebo jiná pevná paliva.

Konstrukce těchto řetězových pil se u jednotlivých strojů mírně liší v tom, že se v podstatě jedná o mechanické zařízení se základnou, pohonným rámem a pohonnou jednotkou. Principem práce je stlačování surovin a vytváření briket, náplní do zásobníků pro domácí zvířata.

Proces přípravy pilin si zaslouží zvláštní pozornost. Předtřídění, sušení a mletí slunečnicových semen. Pomáhá vyrábět kvalitnější produkty.

Kromě pilin mohou brikety obsahovat také papírový odpad, skořápky ořechů a slunečnicové slupky.

Před rozhodnutím o koupi lisu je vhodné zvážit následující skutečnosti.

Náklady na zařízení jsou opodstatněné, pokud je k dispozici surovina a kotel na tuhá paliva (nebo trh pro tento výrobek).

Mezi výhodné vlastnosti lisů patří

  • racionální využití dřevního odpadu (k vytápění místností, skleníků, hospodářských budov, popel se používá jako hnojivo);
  • výrobní proces je jasný a srozumitelný;
  • jednoduché a spolehlivé (hydraulické modely nemají prakticky žádné opotřebitelné součásti);
  • pro obsluhu není nutné žádné složité know-how.
  • použití zařízení zahrnuje přípravu surovin;
  • rychlé opotřebení součástí šnekového vytlačovacího stroje;
  • Některé typy jsou vybaveny přídavkem pojiv.

Typy lisů

Lisy používané k přípravě pilin se dodávají ve 4 provedeních. Rozdíly mezi zařízeními jsou v principu a nákladech.

Požadavky na přípravu surovin jsou stejné:

Každý model má své výhody i nevýhody a před výběrem byste si měli ověřit technické údaje:

  • Rázový lis pracuje jako peorátor, kde klikový mechanismus přenáší sérii tahů pístu s frekvencí 20krát za sekundu. nárazem se piliny protlačí skrz matrici. Stroj může lisovat nejen dřevěný odpad, ale také směs dřevěného uhlí, slámu, toa, zbytky ze zpracování dřeva Dřevovláknité desky. Hlavní výhodou lisu je, že funguje po dlouhou dobu bez zásahu člověka. Zaznamenán je také vysoký výkon. Klikové klouby jsou zranitelné kvůli současnému působení dvou sil: nárazu a tření.
  • Hydraulický lis je zařízení skládající se ze dvou částí (forma, válec). Princip činnosti stroje je podobný jako u zvedáku, kdy hydraulický válec vyvíjí pístem tlak na formu naplněnou připraveným materiálem. Výsledkem je tvarovaná briketa. Stroj je považován za jednoduchý a spolehlivý v používání, nemá téměř žádné opotřebitelné díly. Cenová politika tohoto typu modelů je konkurenceschopná. Nevýhodou je nízký výkon. Ve výrobním procesu je také jedna nuance. do připravených pilin se přidává pojivo.
  • Šroubový lis (extrudér) je v principu podobný mlýnku na maso. Nasekané a vysušené piliny se přivádějí šroubem přes trysku, čímž se hmota stlačuje a lisuje pod vysokým tlakem. Proces zahrnuje vystavení vysokým teplotám, bez nichž by se zařízení mohlo zaseknout. Horký tok vyvolává uvolňování ligninu (přírodního pojiva) ze dřeva, který váže jemnou surovinu a je klíčem ke kvalitnímu tvarování. Šroubový pohon je nejlepší a probíhá bez přerušení výrobního procesu. Nevýhodou je nutnost předehřívání, což prodlužuje proces přípravy. Všimněte si také, že energetický obsah hotového výrobku je nižší v důsledku vyšších teplot (nad 120 °C). Části, jako je šroub a matrice, se během provozu silně opotřebovávají třením.
  • Mlýn na pelety funguje podobně jako mlýn na pelety pro krmné směsi, jen místo zrn používá piliny. V porovnání s jinými typy zařízení jsou velmi jednoduché konstrukce, ale mají dobrý výkon a jsou za rozumnou cenu. Lis je doplněn různým příslušenstvím, které zlepšuje kvalitu výrobku. Jsou to: míchačka pro míchání suroviny, zvlhčovač pro přesušený materiál, různé nástavce pro řezání, které mění tvar briket. Výrobní proces zahrnuje použití dalšího pojiva pro zvýšení hustoty. Nevýhodou je nutnost rozemlít připravovanou surovinu na nejmenší frakci. Takové zařízení je schopno vyrábět pouze brikety malé velikosti.

Každý model má své výhody i nevýhody, proto byste si před výběrem měli pečlivě přečíst technické specifikace

Výběr vybavení

Při výběru lisu na piliny je třeba zvážit několik důležitých faktorů:

  • účel zařízení;
  • jaký druh suroviny je v provozu;
  • typ vyráběných briket;
  • kapacitu zařízení;
  • Plánovaný objem výroby hotového výrobku;
  • Kompletní vybavení pro vysoce kvalitní výrobek;
  • funkčnost vybraného modelu;
  • provozní režim jednotky a zvláštnosti její údržby.

Pozornost byste měli věnovat také dílům, které podléhají opotřebení. Časté opravy a náklady na ně pomohou určit důvody pro koupi toho či onoho modelu.

Při výběru lisu pro osobní použití mějte na paměti, že zařízení by mělo být jednoduché s možností nastavení parametrů. Pokud výrobek nebude nabízen k prodeji, postačí nákup jedné jednotky. Na prodej jsou zajímavé nabídky použitých strojů, které snižují pořizovací náklady.

Podnikatelský plán na výrobu palivových briket

V současné době se stále více prosazují obnovitelné zdroje energie pro nejrůznější lidské potřeby. bionafta pro automobily, solární panely, větrné generátory, dřevo a palivové brikety pro vytápění. Ta se od běžného palivového dřeva liší vysokým tepelným výkonem

Při jejich výrobě se používají moderní technologie. Nejprve je však nutné vypracovat podnikatelský plán na výrobu palivových briket.

Jak již bylo uvedeno výše, tyto výrobky se vyrábějí ze všech druhů dřevního odpadu, ale také ze slunečnicových slupek, toa, slámy. Díky značnému energetickému výkonu, kompaktnosti a šetrnosti k životnímu prostředí se palivové brikety používají všude. k vytápění domácností, elektráren, kotlů atd.д.

Při výrobě tohoto materiálu se lignin, látka obsažená v rostlinách, vlivem tlaku a teploty taví, čímž spojuje všechny částice. Palivové brikety vypadají jako běžné palivové dřevo. Často se jim říká Eurofuel. Obvykle jsou dlouhé asi 25 cm a mají průměr 10 cm. V balení je většinou 12 briket. Na přání je však lze vyrobit v různých velikostech. V tomto případě je nutné vypracovat podnikatelský plán na výrobu eurokapek.

Technologie materiálů

Výroba palivových briket se skládá z několika kroků:

Začněte rozemletím odpadního materiálu, který se použije na výrobu prvků.

Do stejné nádoby se přidá suchý jíl, který slouží jako pojivo.

Nyní do směsi přidejte vodu. Nedělejte pastu příliš mokrou ani příliš hustou. Hmota musí dobře držet. Hustota briket závisí také na množství vody.

Směs nalijte do formy a pevně ji přitlačte. Snažte se z kaše dostat co nejvíce vody. Poté se získané produkty musí důkladně vysušit na slunci. Aby byly pevné, měl by být každý prvek zakrytý papírem nebo hadrem. Jakmile jsou všechny brikety zcela suché, lze je spojit dohromady.

Při lisování suroviny lisem musíte pracovat dostatečně silně, abyste ze směsi vytlačili co nejvíce vody.

Organizovat domácí výrobu pelet z pilin má smysl ve dvou případech:

  • Pokud je veškeré vybavení vyrobeno svépomocí s minimálními náklady na díly a komponenty.
  • Pokud jste si pořídili malý granulátor, jehož produktivita stačí na výrobu pelet pro vlastní potřebu a ne méně na prodej, aby se vám vrátily náklady na zakoupené zařízení.

Vyrobit si zařízení sám není snadné, ale pokud máte čas, trpělivost a dovednosti, je to docela dobře možné. Koupit stejný lis. granulátor na piliny za účelem zajištění vytápění soukromého domu peletami je ekonomicky nevýhodné. To potvrzuje jednoduchý výpočet uvedený v