Řezné tyče pro váš rumpál s rukama

Řezačky pro motorový rumpál: Který z nich je lepší. aktivní šavle nebo husí krk. a jak jej vyrobit vlastníma rukama, výkresy a rozměry

Trakci kol stroje na zpracování půdy lze zvýšit použitím vlečných radliček nebo vlečného běhounu pro nářadí na zpracování půdy. Pochodový paprsek je jedním z přídavných zařízení. Snižují rychlost nářadí a zvyšují trakci a točivý moment. Funguje jako převodovka pomocí řetězu a ozubených kol na hřídelích. V případě potřeby lze tento nástavec vyrobit ručně. Používají se díly z jiných strojů.

Každý z uvažovaných snímačů má své nevýhody. Chcete-li je omezit na minimum, stojí za to zkusit si zařízení sestavit sami. Podomácku vyrobená jednotka může být kvalitnější a pohodlnější na používání než zakoupená.

Typy fréz

Aktivní nástroj se může otáčet v různých rovinách:

  • Kolmo na směr jízdy mobilní jednotky, osa je rovnoběžná se zemí. V tomto případě dochází k translačnímu pohybu zachycením nové oblasti země.
  • Osa je umístěna v ose pohybu. Otáčení rotorů ve směru nebo proti směru hodinových ručiček. Tyto nástroje se příliš nepoužívají, protože vytvářejí hromady nebo brázdy. Po rozpadu je třeba srovnat terén.
  • Osa je kolmá k zemi. Je třeba překonat odpor půdy, a proto se tento druh práce používá při lokálním trhání.

Typy kypřičů: a. pružinový; b. plochý kypřič; c. hákový; d. přímý kypřič; e. šavlový; f. šroubový kypřič

Vývojáři půdu nejen rozrývají, ale plánují také pročesávání půdy, aby oddělili dlouhé podpovrchové kořeny vytrvalých plevelů. Navrhují se různé způsoby pohybu řezných a stíracích hran v půdě.

Plánovači stojí před otázkou, které kypřiče jsou nejlepší.

Před rokem 1990. mnozí výrobci doporučují použití pružinového nástroje. Je účinný na obdělávaných plochách. Hlavním úkolem je odstranění oddenků. Přes všechny výhody tohoto vývoje nebyli výrobci schopni zaručit vysokou plošnou produkci. Jednotka se pohybovala rychlostí menší než 0,2 až 0,3 m/s, což bylo pro většinu uživatelů nevyhovující.

Účel a charakteristika

„Motyčka na husí nožky“. jeden z nejoblíbenějších kypřičů, určený k zajištění kvalitního zpracování půdy na zahradním pozemku. Prvek je malá osa, ke které jsou nože připevněny. Vytvářejí řezný účinek na půdu, a umožňují tak obdělávání zorané půdy. Je třeba poznamenat, že při použití motorového kypřiče s těmito kypřiči lze na venkově obdělávat nejen půdu, ale i rostliny na ní. To je důvod, proč mnoho zahrádkářů používá tento nástroj k hubení plevele.

Husí nožky se vyznačují odlévanou konstrukcí, která není jednotlivě rozebíratelná. Při výrobě se používá pouze uhlíková ocel, aby byla zajištěna spolehlivost a trvanlivost jednotky.

Další výhodou prvku je jeho trojúhelníkový tvar, který zajišťuje dokonalé promíchání půdy. Takové uspořádání je velmi užitečné vzhledem k tvrdosti půdy.

„Husí hroty jsou ideální pro práci v oblastech, kde je půda příliš hrudkovitá.

Většina zahrádkářů používá tyto kypřiče k přípravě plochy pro výsadbu brambor. Někteří dokonce tvrdí, že tato povrchová úprava chrání budoucí úrodu před broukem bramborníkem coloradským.

Pokud plánujete používat žací hlavu nejen k obdělávání půdy, ale také k pletí, je třeba ostří nožů předem nabrousit, protože jsou zpočátku poměrně tupé.

Blok: 2/4 | Počet znaků: 2664

Husí nožka

tyto modely se na trhu objevily teprve nedávno. Jsou ideální pro obdělávání všech typů terénu, ale také pro těžký, členitý terén.

Podívejte se na naše tipy na vaření. Kulinářský průvodce: Poznejte oblíbené odrůdy rýže

  • pevná konstrukce, která zajišťuje vysokou přesnost;
  • zařízení je dobrým prostředkem k hubení plevele;
  • Snadné použití, díly lze vyměnit doma.

Tyto modely jsou na rozdíl od šavlových nožů vyrobeny z uhlíkové oceli, která je z hlediska pevnosti o něco slabší.

Typy fréz

Nástavec se skládá ze čtyř zahnutých nožů. „okvětních lístků“. připevněných k hřídeli. Většina z nich je směrového typu: při montáži je třeba zohlednit směr pohybu. Čepele jsou obvykle obloukovitě zahnuté na obou stranách, s výjimkou konců hřídele. Existují modely se všemi „noži“ zahnutými pouze směrem k převodovce: to zabraňuje poškození plodin při trhání. Pracovní šířka se však zmenšuje.

Čepele jsou vyrobeny z lisované oceli. u nejlehčích modelů. a z ocelového pásu, často kovaného. Poslední možnost je nejsilnější. Rumpál je obvykle samostatný kus, ale existují i modely se dvěma rumpály namontovanými na stejném hřídeli.

  • naostřená. radlička snadněji proniká do země a zabraňuje sevření. Tím se sníží zatížení motoru a spotřeba paliva. Na druhou stranu ostré nože přetínají kořeny plevele, některé z nich zůstávají v zemi a znovu vyrůstají. S nabroušenými frézami je třeba zacházet opatrně.
  • s půlkruhovým okrajem. bezpečnější, ale při uvolňování dochází k většímu ucpávání. Tento prvek odstraňuje plevel účinněji, protože ho neseká, ale namotává kořen a vytahuje ho z půdy.

Průměr kypřicího nástroje určuje maximální hloubku orby. Radlice se nastavuje vzhledem k půdě.

  • nýtované. prvek nelze rozebrat. To je menší problém při skladování než při přepravě;
  • Šroubované. snadno demontovatelné. Zde je zobrazen vzorek.

Spojení se nesvařuje. snížila by se tím pevnost výrobku.

Kultivátor s husím krkem pro motorové kypřiče

Aby byly nože robustnější, jsou vyrobeny z oceli, plně svařované a nezničitelné. Tyto kultivátory mají svůj název. kultivátory s husím krkem pro kultivátory s elektrickým pohonem. Úspěšně a efektivně se používají na tvrdém podkladu. Lze je namontovat na téměř každý kypřič nebo jednonápravový traktor.

Hlavně se ujistěte, že průměr nápravy je správný. Husí kultivátory se skvěle hodí k orbě tvrdé půdy pro brambory. Používají se také k prevenci zahradních škůdců (drátovec nebo bramborový brouk) nebo k rychlé orbě zahrad.

Naše stroje s husím krkem jsou k dispozici ve 3 a 4 řadách. Pokud je průměr nápravy 25 mm, používají se třířadé frézy pro motokultivátory Texas, Mole, Caiman, Neva a čtyřřadé pro motorové kypřiče Farmer, Salut, Favorit. Pokud je průměr nápravy 30 mm, používají se čtyřřádkové kypřiče pro motorové kypřiče Kaskad, Pubert, Master Yard, Neva.

Výroba zařízení. studium odborného poradenství

Frézy pro motorové kypřiče nejsou složité. Než začnete vyrábět vlastní prvky, je dobré se nejprve seznámit s variantami obchodu. To umožní zohlednit všechny konstrukční prvky a vyrobit efektivní zařízení. Před zahájením práce si nakreslete nebo použijte hotovou mapu. Je třeba zadat materiál jednotlivých dílů, pořadí a způsob upevnění.

Poté je třeba připravit všechny materiály. Pokud mají být v návrhu použity tvarové prvky, je lepší si je objednat u řemeslníka najednou.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat správné montáži žacího ústrojí. Snažte se vyvarovat jakýchkoli konstrukčních nesrovnalostí, protože jakákoli chyba může výrazně snížit účinnost kypřiče. Nesprávně sestavené nářadí navíc táhne kultivátor doprava nebo doleva.

Důležitým faktorem je umístění zubů. Musí být nastaveny přesně ve stejné poloze jako při konstrukci výrobků v obchodě.

Odborníci nedoporučují používat frézy o průměru větším než 50 cm. Tato velikost stroje je schopna pracovat v hloubce 26 cm a pokrýt pás o šířce 1 m. To je pro dobrou orbu více než dostačující.

Šavlovité nože jsou považovány za bezpečnější a při pádu na konstrukci nemohou obsluhu poškodit. Jejich nože jsou uspořádány příčně a do země se noří důsledně, bez trhání.

Pro prodloužení životnosti vlastnoručně vyrobeného kultivátoru je nezbytné dodržovat následující zásady. Při spouštění motoru kypřiče musí být všechny nože nad povrchem půdy. Po přepnutí motoru z volnoběžných otáček pomalu spusťte nože a začněte orat.

Mnoho začátečníků se dopouští mnoha chyb, když neví, zda je třeba naostřit vlastnoručně vyrobené frézy. Pamatujte, že čím častěji nože brousíte, tím lepší je výsledek a tím déle zůstanou nože bez koroze.

Jak vyrobit správně nabroušenou jednonápravovou traktorovou frézu?

Montáž rumpálu vlastníma rukama musí být provedena co nejsprávněji. A zde je obzvláště důležité zajistit, aby se aktivní část během provozu zařezávala do země. Za tímto účelem se doporučuje nejprve prostudovat výkresy a poté začít s konstrukcí stroje.

Ke konstrukci fréz jsou zapotřebí následující nástroje:

  • Hřídel rotoru požadované délky. Lze jej rozdělit na dvě části, pokud potřebujete sestavit řezací lištu ze dvou jednotek.
  • Krátká náprava.
  • Převodovka s držáky.
  • Levé a pravé nože.
  • Šrouby, podložky, matice.

Montáž nezabere více než hodinu, ale je důležité umístit lopatky tak, aby nepřekážely při otáčení.

  • Dlouhá hřídel rotoru je osazena lopatkami pod úhlem 30 stupňů.
  • Čtyři lopatky musí být spojeny na jednom bloku, a to tak, že se připojí k převodovkám.
  • Poté se zkontroluje správná konstrukce a dotáhnou se všechny upevňovací prvky.

Konstrukce je velmi robustní a vydrží dostatečně vysoké zatížení.

Jak správně brousit

Pokud po zvážení všech argumentů pro a proti ostření fréz neztratil tento postup svůj význam, je třeba zjistit, jak tento úkol provést.

Ze zkušeností zastánců ostrých řezných ploch na přídavných zařízeních pro motocykly vyplývá několik klíčových kroků:

  • Vyjměte všechny přídavné díly z motorového kultivátoru a oddělte je od sebe. Poté vyšroubujte šrouby, kterými jsou řezací jednotky připevněny ke karoserii.
  • Odstraňte veškeré nečistoty z místa určeného k broušení.
  • Pomocí úhlové brusky malého průměru s brusným kotoučem proveďte hrubou korekci řezných prvků vyrovnáním zjevných nerovností kovu. Pro pohodlnou práci použijte úhlovou brusku s malým průměrem. Optimální je 115 nebo 125 mm.
  • Brousit ostří přímo pod úhlem 450, přičemž je třeba dbát na to, aby se z ostří odstranilo co nejméně kovu. Nemá smysl usilovat o dokonalou ostrost.
  • Znovu sestavte všechny přídavné díly a namontujte je na jednonápravový traktor.

Upozorňujeme, že popsaný postup platí pouze pro vratné frézy. Princip fungování zařízení typu „husí noha“ a „panna“ se liší od uvažované varianty. Není třeba je brousit. Pokud se tedy v zásadě rozhodnete, zda je či není nutné váš motorový kultivátor nabrousit, popsaný postup vám pomůže dosáhnout co nejpohodlnějšího a nejefektivnějšího používání vašeho motorového kultivátoru.